Morhipo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

Morhipo Müşteri Hizmetlerinde Canlı Bir İnsana Ulaşamama

727görüntüleme
Ayşe
Ayşe 19 Ekim 2020 17:08

Morhipo'dan, 250TL üzeri "herhangi" bir alışverişte kullanabileceğim 50TL değerinde hediye çekinin hesabıma tanımlandığına dair bir mesaj aldım. Normalde alışveriş yapacağımdan değil, ama hediye çekini kullanabilmek için, kışın ihtiyaç duyacağımı düşündüğüm birkaç tane sweatshirt ve kot pantolon almak istedim. Saatlerce uğraşmama rağmen, sepete girip ödeme yapmak istediğimde "sepette DeFacto var, sepette hediye çekini tanımlamamıza engel olan ürünler var, sepette şu var, bu var" diye mesajlar çıktı. Her seferinde söylenen ürünleri çıkarıp başka ürünler eklememe rağmen, sistem o 50 TL'yi kullandırtmadı.

Bunun üzerine müşteri hizmetleri numarasını aradım ve bir saat boyunca da soruma cevap verecek, sorunumu çözecek canlı bir insanoğluna ulaşabilmek için uğraştım. Şu an son derece şaşkınım, hayretler içindeyim. Morhipo (Boyner) gibi milyonlarca dolarlık bir işletme, holding, her neyse, müşteriyle muhatap olup, onun sorununu çözecek müşteri temsilcisi koyamıyor mı telefonun öbür ucuna? Fakir misiniz kardeşim? Ya da çok mu akıllısınız? O zaman H***, T***, A*** falan çok kötüler bilememişler sizin gibi kolaya kaçmayı. Müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu şu 21. Yüzyılda müşterinin katlanmak zorunda kaldığına bakın! 

Milyonlarca müşteriye satış yapan böyle devasa bir alışveriş sitesinde müşterinin yaşadığı tek sorun, otomatik olarak sunulan "siparişin durumunu öğren, siparişini iptal etmek için sipariş numarası gir, ya da kişisel verilerle ilgili bilgilendirme metnini oku" olabilir mi ya? Şaka mısınız siz?

Morhipo Logo
Morhipo20 Ekim 2020 08:48

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak https://www.morhipo.com/iletisim ‘den mesajlarınızı iletirseniz seviniriz. Saygılarımızla, Morhipo Ekibi

Ayşe
Ayşe20 Ekim 2020 09:37

50 TL'lik hediye çekiyle ilgili sorunu kendim çözdüm. Ama benim şikayet olarak yazdığım sorun zaten o değildi. Müşteriye önem verin. Müşteriye önemsendiğini hissettirin. Adı "Müşteri Hizmetleri" olan sisteme, müşterinizin sorunlarını çözebilecek veya sorularını cevaplayacak "insanlar" koyun. Bankaların da yaptığı gibi, bir müşteri temsilcisine ulaşana kadar müşterinin göbeğini çatlatmayın. En azından, ürünlerini maliyetinin 500 katına sattığınız markanın hakkını verin.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Mücella
Mücella27 Ekim 2020 15:15
 

Ben de 250 üzeri 10 Tl indirimini kullanamadım. Üstelik kendi ürünlerini almak istememe rağmen. Limon Company tbox denedim yine izin vermedi. Simdi de iade kodu yanlışmış verdikleri. Arıyorum açan yok. Canlı yok.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler