sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Morhipo İadesi Yapılmayan Çek Bedeli

Sinem Sinem07 Ekim 2020 14:44

Morhipo'dan 114 TL tutarında bir alışveriş yaptım ve 7027**38 numaralı siparişimi oluşturdum. Tedarik edilemedi gerekçesiyle siparişim iptal oldu. Siparişimin 100 TL sini daha önce iade ettiğim bir üründen tanımlanan çek ile, 14 TL sini ise kredi kartımdan yaptım. Sipariş iptalim neticesinde iade işlemleriyle ilgili mail geldi fakat yalnızca 14 TL lik kısım iade oldu. Konuyla ilgili müşteri temsilcileri ile görüştüm, iade çek bedeli de kredi kartınıza yansıyacak bankadan bankaya değişiklik gösterebilir cevabı aldım. Bugün yaptığım görüşmede ise yarına kadar iade olmazsa IBAN vermek için yeniden aramam gerektiğini söylediler. IBAN vermek için yeniden arayacaksam demek ki banka ile ilgili değil Morhipo'nun iade süreciyle ilgili bir problem var. Ki eğer siparişim iptal olduysa neden tüm sipariş bedeli tek bir iadeyle kartıma verilmedi anlayabilmiş değilim. Durumun bir an önce çözüme kavuşmasını istiyorum.

Gelişme :

15 Ekim 2020 09:52

Yapmış olduğum siparişim tedarik edilmediği için iptal oldu. Siparişin iade çeki kısmıyla ödediğim kısmı kartıma iade olmadı. Haftalardır uğraşıyorum en son IBAN istediler yine yatmadı. Dün müşteri temsilcisi ile görüştüm tekrar iade yaptık diye yalan söylüyorlar bir de. Dekont istedim göndeririz dediler onu da göndermediler. Yazıklar olsun sizin gibi siteye.

14 Ekim 2020 11:14

Şimdi yeniden müşteri hizmetleri ile görüştüm. 08.10.2020 de iade olmuş bankanızı arayın dediler. Bana dekont gönderin diye çok ısrar ettim dekont gönderemiyoruz dediler fakat sonra finans birimi ile görüştük dekont gelecek dediler. Dekont gelmedi bankayı aradım. Banka bize gelen bir iade yok 3 gün içerisinde hesabınıza düşer gelse de dediler. Yani Morhipo kandırmaya devam ediyor. Bir an önce bana mantıklı açıklama yapacak ve süreci bitirecek bir yetkili ile görüşmek istiyorum

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
full-star full-star empty-star empty-star empty-star
2/5

Cevaplar

profile-icon Sinem 12 Ekim 2020 11:57

Halen ücret iadesi yapılmış değil ne IBAN numarama ne de alışveriş yaptığım kredi kartıma. Bekliyorum 7 iş gününün dolmasını.

Morhipo Logo Morhipo 07 Ekim 2020 15:14

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak https://www.morhipo.com/iletisim ‘den mesajlarınızı iletirseniz seviniriz. Saygılarımızla, Morhipo Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Sinem 16 Ekim 2020 10:55  

    IBAN vs istemelerine rağmen alışveriş yaptığım kartıma iade olmuş. Profesyonel çalışmıyorlar. Bir müşteri temsilcisi IBAN a yatacak der, öteki kredi kartına der, diğer iade çeki olmuş der. İyi bir eğitimden sonra personelinizi koyun çağrı merkezine.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler