09 Eylül
#12561682

Morhipo Eksik Ürün Teslim Etti

Morhipo' dan DeFacto markalı üç ürün sipariş verdim. DeFacto tarafından gönderilen kargoda 2 ürün gönderildi ve de bu 2 ürünün faturası geldi zaten. Ancak Morhipo diğer 3. ürün de elime ulaşmış gibi işlem yaptı. Defalarca aramama rağmen işlem kaydınızı oluşturduk en kısa zamanda tarafınıza dönülecektir cevabından başka çözüm üretilemedi. DeFacto ve Morhipo'nun kurumsal kimliğine yakışmayan bir acemilik doğrusu. Tüketici Hakları'na gidip sonuna kadar hakkımı arayacağım.

Gülden Gülden 632 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gülden'in Teşekkür Mesajı13 Eylül

    Hızlı bir şekilde tarafıma geri dönülüp problemin hemen çözüldüğü için Morhipo ailesine teşekkür ederim.

  • Morhipo Temsilcisi09 Eylül

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme aktarılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak https://www.morhipo.com/iletisim ‘den mesajlarınızı iletirseniz seviniriz. Saygılarımızla, Morhipo Ekibi

  • Gülden06 Eylül

    Morhipo' dan DeFacto markalı üç ürün sipariş verdim. DeFacto tarafından gönderilen kargoda 2 ürün gönderildi ve de bu 2 urunun faturası geldi zaten. Ancak Morhipo diğer 3. Ürün de elime ulaşmış gibi işlem yaptı. Defalarca aramama rağmen işlem kaydınızı oluşturduk en kısa zamanda tarafınıza dönülecektir cevabından başka çözüm üretilemedi. DeFacto ve Morhipo'nun kurumsal kimliğine yakışmayan bir acemilik doğrusu. Tüketici Hakları'na gidip sonuna kadar hakkımı arayacağım.

Ziyaretçi Yorumları