sta-4-hoverİyi Çözüm

MOOV by Garenta Sağlamadığı Hizmet İçin Ücret Aldı

Seray Seray2 hafta önce

Moov adlı aplikasyonla Emirgan'dan araç kiralamaya çalıştım. QR kodu okutmama rağmen kapılar açılmadı. Araca binemedim. Kiralamayı sonlandır seçeneğini tıkladım 1 dakika içerisinde ve sonlandırdım. Tarafımdan hem 15 dakikalık 14 TL kiralama ücreti hem de kredi kartımdan 224 TL provizyon ücreti çekildi. Arayıp durumu izah ettiğimde asla çözüm üretmediler. Uygulama ve müşteri hizmetleri çok kötü.

Provizyon için bankanızı arayın dediler. Alamadığım hizmet için 3 dakika içinde 238 TL eksi bakiye ile ortada kaldım. Kötü bir uygulama müşteri ihtiyaçlarına asla cevap vermeyen bir yazılım ve kötü bir müşteri hizmetleri politikası. Ücretin iadesi hemen sağlanmazsa Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım. Kapılar açılmadı seçeneği koymayı akıl dahi edememiş.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

MOOV by Garenta 2 hafta önce

Merhaba Selin Seray Hanım, Telefon görüşmemize istinaden tüm detaylar tarafınıza aktarılmış olup blokeniz bulunmamaktadır. Bilginize sunar, iyi günler dileriz, Saygılarımla.

MOOV by Garenta 2 hafta önce

Merhaba Seray Hanım, Geri bildiriminiz doğrultusunda başlattığımız süreciniz devam etmekte olup en kısa sürede sonuçlandırılarak tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Sagılarımızla MOOV By Garenta Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Murat 2 hafta önce  

    bu moov denen soygunculardan uzak durun , nerden bulastım çok pismanim

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler