Moov By Garenta Kiralamayı Bitirememek

Ahmet Ahmet2 hafta önce

Araç kiralamayı bitirmek istediğimde uygulamada kontağın kapalı olduğundan emin olun hatası vermekte ve ilk defa başıma gelmeyen bir durum müşteri hizmetlerini aradığımda araca ulaşamadığını ve anahtarı yanıma alarak aracın başından gidebileceğimi gün içerisinde firmadan birinin bulunduğum yere gelerek anahtarı benden alacağını söyledi.

Şu anda kiralama hala aktık ve saat kaçta benden anahtar alınacak belli değil ve benim kredi kartımdan çekilecek tutar o saatte ne kadar olacak belli değil iade kaydı oluşturulacak dendi,   fakat kayıt ne zaman sonuçlanacak süreç ne zaman başlayacak bununla alakalı net süreç yok acil çözüm rica ediyorum. 

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

MOOV by Garenta 1 hafta önce

Merhaba Ahmet Bey, İlgili iletişim numaranızdan birkaç kez aramamıza rağmen ulaşım sağlanamamıştır. 14.02.2020 tarihine ait 34AEL119 plakalı kiralamanıza ilişkin anahtar tarafınızdan teslim alınarak kontağı kapattığınız saat dikkate alınarak kiralamanız sonlandırılmış olup ayrıca ücret yansıtılmamıştır. Bilginize sunar, iyi günler dileriz Saygılarımla.

MOOV by Garenta 2 hafta önce

Merhaba Ahmet Bey, İlgili iletişim numaranızdan aradım ancak ulaşım sağlayamadım, müsaitliğinizi iletmeniz durumunda memnuniyetle destek sağlanacaktır. Saygılarımla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler