Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Monster'da Yaşadığım Yorucu Mağduriyet

Deniz
07 Nisan 15:11
713

Monster'in ömür boyu servis desteğine güvenerek Huma H4 V5.1 model laptop satın aldım. Ürünü satın almamla birlikte ısınma sorunları ortaya çıkmaya başladı. Öyle ki sadece film izlerken ya da internette gezinti yaparken dahi cihazım ısınıyor ve kendi kendine kapanıyordu. Bu şartlarda herhangi bir program kullanmak ya da oyun oynamanın mümkün olmadığı ortada. Bunun üzerine cihazı İzmir Konak'taki servise götürdüm. Servistekiler cihaz tozlanmış diyerek hiçbir şey yapılmadan bir hafta sonra ürün bana iade ettiler. Sonrasında aynı şubeye cihazı aynı şikayetlerle götürdüğümde değişim talebiyle cihazın İstanbul'a yollanacağı söylendi. Aradan bir hafta geçtikten sonra İstanbul'daki servis ürünümün tüm kontrollerinin yapıldığını ısınma sorunun yazılımsal olduğunu söyleyip cihazı geri yolladı. Sonrasında cihazı teslim aldığımda cihaza format atıldığını hiçbir sürücüsünün çalışmadığını ve sürücü driverlarının yüklenmediğini gördüm. Sürücüleri kendim yollamayı denediğimde kesinlikle bunu gerçekleştiremedim. Cihaz büsbütün bozulmuştu. Dahası cihazın ısınma ve kendi kendine kapanma sorunu devam ediyordu. Sistem boştayken bile fanlar gürültülü şekilde dönmeye devam ediyordu. Bunun üzerine cihazı yeniden servise gönderdim. Cihazın tekrar İstanbul'a gönderileceği söylendi fakat ben bu yorucu süreçten oldukça sıkılmış durumdayım. Halihazırda cihazımın garantisi devam ediyorken Monster gibi köklü bir firma müşterisini bu duruma sokmamalı. Cihazımın sorunu yazılımsal olmadığı ortada ve en kısa zamanda mağduriyetimin giderilmesi gerekiyor. Hiçbir şey yapılmadan cihazın aynı şekilde bana gönderilmesinden yorulmuş durumdayım. Bu düşüncelerle tarafınıza yolladığım cihazımın değiştirilmesini istiyorum.

Monster'da Yaşadığım Yorucu Mağduriyet

Gelişme
Gelişme

23 Nisan 21:21

Monster'in ömür boyu servis desteğine güvenerek satın aldığım Huma H4 V5.1 model laptop ile ilgili olarak cihazda görülen ısınma sorunu buna bağlı olarak cihazın aniden kapanması ve sistem boştayken dahi fanların gürültülü bir şekilde çalışmaya devam etmesi gibi problemler defalarca yetkililere sorunu iletmeme rağmen ısrarla çözülmemektedir. Her defasında cihazda hiçbir sorun olmadığı gerekçesiyle ya da sorunun donanımsal değil yazılımsal olduğu gibi gerçek dışı bir gerekçe sunularak hiçbir işlem yapılmadan cihaz aynen teslim edilmektedir. Oysa cihazın fanı ısınmaya bağlı olarak gürültülü bir şekilde çalışmakta bir süre sonra da cihaz kapanmaktadır. Sorunun Tüketici Hakem Heyeti'ne gitmeye gerek olmadan müşteri memnuniyeti esas alınarak Monster tarafımdan çözülmesini yaşadığım mağduriyetin ivedilikle giderilmesini talep etmekteyim.

Ek
07 Nisan 15:12 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Kullanıcımız; Ben Müşteri Memnuniyeti ekibinden Mert, talebinizi aldık ve memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede ekip arkadaşlarımla birlikte size ulaşacağız. Saygılarımızla, Monster Notebook Müşteri Hizmetleri

08 Nisan 12:25
Deniz
19 Nisan 19:14

Monster Notebook cihazım konusunda henüz bir gelişme yok. Servise verdiğim tarihten bu yana yaklaşık iki hafta oldu. Geri dönüş yapılmadı. Lütfen konuyla ivedilikle ilgilenmesini rica ediyorum.

Monster Notebook Huma H4 V5.1 Şikayetleri

Monster Huma Siyah Ekran Hatası

Zekeriya
02 Mart 17:15
1.749
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz