Monster Ve Bitmeyen Sorunları. Kesinlikle Okuyun!

Batuhan Batuhan03 Temmuz 19:08

07.03.2020 Tarihinde Monster A7 v11.1.2 17,3 Bilgisayarını aldım. Bilgisayarı aldıktan 16-17 gün sonra ölü piksel olduğunu fark ettim. 30 gün içinde bir tane bile ölü piksel olursa garanti kapsamında olduğu söylenmişti. Teknik servisi aradığımda kargoyla yollamamı söylediler. Aradan 3-4 gün geçtikten sonra laptop elime geldi ve açıklamasında ''ölü piksel garantisi ürün alındıktan sonra ilk bir ay için geçerlidir. Daha sonra oluşan ölü piksel hataları dünya standartları gereği 5 adet piksel hatasına kadar garanti kapsamında değerlendirilmemektedir.'' Teknik servis laptopu aldığım tarihe de mi bakmadı? İnsanlık halidir dedim ve tekrardan Monster'ı aradım. Yaşanılan olaydan dolayı özür dilediler. Stoklarını kontrol edip ellerinde panel olduğunu söylediler ve ben tekrardan laptopu kargoya verdim. Aradan 3-4 gün geçtikten sonra beni aradılar ve ellerinde panel olmadığını söylediler. Bu nasıl bir iş ciddiyetsizliğidir. İlk önce yanlış fatura bilgisine bakılıyor, daha sonra var denilen panele yok deniliyor. Ürün kargo şirketinde gidip geliyor. 2 haftalık laptop teknik serviste daha fazla kaldı. Daha sonra ürünü iade etmek istedim. Müşteri hizmetleri iade etmememizi rica etti ve sıfır laptop yollamayı önerdi. Bu teklifi kabul ettim. 3-4 gün sonra tekrar aradılar ve yeni laptop yollayamayacaklarını, panel değişimi için panel beklememizi ya da iade etmemizi söylediler. Bu olaylardan sonra güvenim kalmadı ve iade talep ettim. İade işleminden sonra geri dönüş olmayınca bizzat kendim aradım ve durumu sordum. İade işlemimizi iptal etmemizi Ankara Bayisinde panel olduğunu söylediler. Kabul ettim çünkü bu olaylar yaşanırken bilgisayarlara zam geldi. Birkaç gün geçtikten sonra durumu öğrenmek için tekrar aradım ve bana Ankara Bayisinde de panelin olmadığı söylendi. Beni oyalamaya çalışıyorsanız lütfen belirtin. Uzun uğraşlar sonucunda panel bulundu ve bilgisayar elime geldi. Daha gelir gelmez 2. Gününden farklı sorunlar çıkmaya başladı. Uzaktan bağlanılarak halledilecek sorunlar çözüldü fakat bu seferde işletim sisteminde sıkıntı olduğunu söylediler. (Bilgisayar W10 olarak alındı). Bilgisayarı 3. Kez teknik servise gönderdim ve bu sefer teste sokacaklarını söylediler. Bilgisayarın testten %100 geçtiğini belirttiler. Bilgisayar elime geldi ve uzaktan bağlanılarak tüm ayarlar yapıldı. Bilgisayarı denemek için oyuna girdim ve LoL gibi bir oyunda 45-55 FPS, cs. GO 35-55 arası FPS alıyordum. (Tüm ayarlar düşükte olmasına rağmen). Yazının devamı fotoğraftadır!!!!

Cevaplar

Monster Notebook Logo Monster Notebook 04 Temmuz 14:17

Sayın Yetkili , Müşterimiz Batuhan bey ile teknik destek uzmanlarımız görüşme gerçekleştirerek cihazı incelenmek üzere servisimize talep edilmiştir. Servis incelemesi gerçekleştirildikten sonra detaylı bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle 0850 255 11 11 nolu çağrı merkezi numaramızdan veya [email protected]notebook.com.tr mail adresimizden bizlere iletmenizi önem ile rica ederiz. Saygılarımızla. MONSTER Müşteri Hizmetleri

profile-icon Batuhan 04 Temmuz 14:12

İlgili kişiyle iletişime geçtim. Kendimin bulduğu sorunu müsait olduğum bir vakit tekrardan İzmir bayisine gidip sorunun çözüleceği söylendi. 3 aylık bilgisayarın bu kadar sorundan sonra değişimi değil tekrar tamiri için yardımcı olacaklarını söylediler.

Monster Notebook Logo Monster Notebook 04 Temmuz 10:48

Sayın Yetkili , Müşterimiz Batuhan bey'in şikayeti firmamıza iletildiği tarihten itibaren sistemde kayıtlı olan Gsm numarasından aranmış olup, tarafına ulaşım gerçekleştirilemediği için çözüm ile ilgili süreç başlatılamamıştır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle 0850 255 11 11 nolu çağrı merkezi numaramızdan veya [email protected] mail adresimizden bizlere iletmenizi önem ile rica ederiz. Saygılarımızla. MONSTER Müşteri Hizmetleri

Monster Notebook Logo Monster Notebook 03 Temmuz 19:25

Değerli Kullanıcımız, Talebiniz Firma yetkilileri tarafından görülmüştür, talebiniz için yetkilimiz en kısa süre içerisinde sizin ile irtibata geçecektir.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Mustafa 07 Temmuz 14:19  

    Dostum merhaba, herhangi bir gelişme oldu mu?

  • profile-icon Hakan 05 Temmuz 02:46  

    Geçmiş olsun ufak bir şey merak ettim de. Bilgisay altından gelen ses ince tiz bir sinyal sesi mi? Bende de aynı ses var normalde duyulmuyo ama hoparlör taktığım zaman duyuluyo ve RGB klavyenin ışığını kapattığım zaman ses kesiliyor. Sizde de öyle mi?

  • profile-icon Hakan 05 Temmuz 02:39  

    Rezalet. Benim şikayetimi görüyorsan okuyabilirsiniz. Saçmalamaya başladılar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler