sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Monster Notebook Yüksek Fan Sesi Ve Karıncalanma Sorunu

İlker İlker07 Haziran 04:32

11 Kasım 2018 tarihinde almış olduğum Monster laptopum, karantina döneminden önce menteşesi açıldığı için servise elden teslim edilerek tamiri sağlandı.

Bu tamir sonrasında photoshop, illustrator ve benzeri programları kullanırken ara ara karıncalanma sorunu yaşamaya başladım. İşim gereği bu tarz programları çok sık kullanmaktayım. Başta bu problemin programın kendisinden kaynaklandığını düşünsem de, son zamanda benzeri tüm programlarda ortaya çıkmasıyla birlikte sorunun donanımsal olduğunu düşünmeye başladım.

Bu laptoptan önce de Monster kullanıyordum, o laptop ise garanti süresi dolduktan birkaç ay sonra aniden kapanıp bir daha açılmamıştı. Servise verildiğinde anakartın yandığı, tamir edilemeyeceği ve 2000₺ civarı bir ücretle ana kart değişimi yapılabileceği belirtilmişti. Ancak daha sonradan ana kart ile ekran kartının bağlantısı kesilip, tarafıma bu şekilde gönderimi sağlanmıştı.

1.5 yıl önce aldığım bu laptopta baş gösteren sorun da, açıkçası aynı sorunları tekrar yaşayabilme ihtimalini düşündürerek beni korkuttu. Karantina sürecini saymazsak ürünün son 3 aylık zamanında bir kez SSD değişti, bir kez de menteşe yerinden ayrıldı. Şu anda da işim gereği kullanmak zorunda olduğum programları kullanamamaktayım. Bunun getirdiği maddi kaybı bir Yana bırakarak, bilgisayarın 5 ay sonra bozulma ihtimali beni daha çok korkutuyor. Çünkü benzer bir durumda benden tekrar ana kart ücreti talep edilecek. Bu ücret de genellikle yeni bilgisayar ücretine denk gelmekte.

Monster Notebook'un servis hızından ve yetkililerin ilgisinden gayet memnunum. Ancak benimle aynı sürede farklı marka laptop alan meslektaşlarımın laptoplarını 3-4 yıl sorunsuz kullanabilmesi söz konusuyken, benim 2 yılda bir yeni laptop almam artık gerçekten mantıksız gelmeye başladı. Ülkenin ekonomik gücü belli, artan kur nedeniyle her geçen yıl bilgisayar fiyatları da artmakta. Bu nedenle neredeyse 3 asgari ücrete denk gelen bir ürünün garanti süresini doldurmadan, ya da doldurduktan hemen sonra bozulması tüketici açısından da mantıklı bir ticaret olmuyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon İlker 09 Haziran 13:39

Merhabalar, herhangi bir yetkili tarafından aranmadım.

Monster Notebook Logo Monster Notebook 07 Haziran 13:06

Değerli Kullanıcımız, Talebiniz Firma yetkilileri tarafından görülmüştür, talebiniz için yetkilimiz en kısa süre içerisinde sizin ile irtibata geçecektir.

profile-icon İlker 07 Haziran 04:46

Ayrıca dipnot olarak şöyle bir bilgi de vereyim, en son tamir için laptopu tarafınıza getirdiğimde menteşe tamiri gerçekleştirilmişti. Laptopu teslim aldıktan birkaç gün sonra arka kapaktaki vida açıklığından birinin çatlamış olduğunu fark ettim. Laptop'a kendim daha önce müdahale etmediğim için bunun benden kaynaklı olma ihtimali zaten yok. Böyle bir çatlamanın laptopun düşmesinden vs... Kaynaklanma ihtimali de yok ki zaten böyle bir durum da yaşanmadı. Dolayısıyla servisteki arkadaşlar arka kapağı açarken arka kapakta çatlama meydana gelmiş. Gayet normal bir durum, insanlık hali ve hata yapmak da doğal. Takıldığım konu da bu değil zaten. Ancak bu kesinlikle servis sonucu raporunda belirtilmemiş. Belirtilmeme sebebini anlayamamak ile birlikte, bu epey bir güven kaybı yarattı bende. Açıkça görebileceğim bu hata bile servis raporuna teknik ekip tarafından geçirilmemiş iken, diğer işlemlerin doğru yapıldığından nasıl emin olabilirim? Ki fan sesi problemi de bu servis işleminden sonra başladı zaten. Bu yorumun altına ilgili videoyu da ekleyeceğim. Bilgisayar'dan resmen inşaat makinesi sesi geliyor. Uzun yıllardır Monster kullandığım için zaten fan sesinin yüksek olduğunu biliyorum. Sessiz bir kullanım beklemiyorum zaten. Ancak videoda da görüldüğü gibi bu laptop ile herhangi bir ortamda çalışmak imkansız. Bu şikayetlerin yanında, bunlardan bağımsız olduğunu düşündüğüm bir durum daha var. O da, adaptör takıldığında bazen "cik, cik" tarzı bir ses çıkıyor. Büyük ihtimalle adaptör kaynaklı olduğunu düşündüğüm için, ve bu problemin çok sık şekilde tekrarlamaması nedeniyle müşteri hizmetleri ile görüştükten sonra karantina dönemi bittiğinde kontrole getireceğimi belirtmiştim. Sağ olsun 1.5 yıllık laptopum inşaat makinesi sesi, kuş sesi gibi sesler çıkararak çalışırken doğal ortam sunmakta bana. Performansını etkilemediği sürece tolere edilebilir bir durum. Son olarak, i7 işlemciye sahip, dönemine göre iyi denebilecek bir ekran kartı bulunan bu laptopun şu anda yaşadığı ısınma ve donma sorunu da maalesef sıklaşmaya başladı. Bilgisayarı oyun amacıyla kullanmıyorum, yaptığım tek şey grafik ve 3D programlarını kullanmak. Ancak Photoshop üzerinde ufak bir işlem yaparken bile donma yaşaması 1.5 yıllık laptopu sorgulamaya yetiyor. Konu ile alakalı gereken desteği vereceğinize şüphem yok. Ancak aklımdaki tek şüphe, bu problemin 5 ay sonra garanti bitince nüksetmesi durumunda nasıl bir yol izleyeceğiniz. Umarım tekrar mağdur olmam. İyi çalışmalar dilerim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Aytuğ 09 Haziran 13:25  

    Dostum selam menteşe problemi kaç günde çözüldü bilgilendirir misin teşekkürler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler