Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
3

Monster Notebook Yeni Aldığım Bilgisayarda Yaşadığım Sorunlar

Faruk
09 Şubat 2023 07:49
2.640

" Monster abra A7 v14.3.6 " bilgisayarı ilk aldığım zamandan beri ( 29.11.2022 ) bilgisayarımda hata var bunu sizin yetkili servislerinizle telefon üzerinden konuştuğumuzda " tabii ki de hallederiz. " demişlerdi. Bunun üzerine " bilgisayarı sınavlarım bittikten sonra getirsem olur mu? " diye soru sormuştum onlarda bana olumlu cevap verdiler.

Bilgisayarı verirken ve verene kadar da sık sık iletişim ve Monster müşteri hizmetleri üzerinden gerek yaşadığım sorunları gerek olay görüntüleyicisi üzerinden bizzat kanıt olarak gördüğüm sorunları sizlere bildirmiştim. Gerek online oyunlar üzerinde yaşadığım gerekse intel driver support assisstan üzerinden sürücüsünü indirirken error aldığım bir güncellemenin resmini yollamıştım.

Ancak ne vakit ki, sizin Ankara'daki teknik servisinize bizzat gelip bilgisayarımı teslim ettim ; bilgisayarımda hiçbir sorun olmadığını bunun yazılımsal olduğunu ve benim Windows 11 lisansını almam gerektiğini söylediler.

Ben bu lisansı elimdeki mevcut imkanlarla, temin etmeye çalışıyorum. Ancak bilgisayarıma günden güne baktığımda neredeyse daha çok hata alıyormuşum gibi geliyor. Bu böyle gittiği içinde sizinle olan iletişimimi topluma açık olan bu yere taşımaya karar verdim ve şikayetçiyim!

+1
09 Şubat 2023 07:52 (Şikayetten 2 dakika sonra)

Değerli Kullanıcımız; Ben Müşteri Memnuniyeti ekibinden Alper S. Talebinizi aldık ve memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede ekip arkadaşlarımla birlikte size ulaşacağız. Saygılarımızla, Monster Notebook Müşteri Hizmetleri

09 Şubat 2023 15:18

Değerli Faruk G., Uzmanlarımız ile yapmış olduğunuz görüşmede sizlere çözüm alternatifleri sunulmuştur. Ürününüzü güzel günlerde kullanmanızı dileriz. Saygılarımızla, Monster Notebook, Atakan K.

Faruk
10 Şubat 2023 00:55
Monster Notebook Yeni Aldığım Bilgisayarda Yaşadığım Sorunlar

Belirtmiş olduğum sorun ve sorunlar üzerine benimle iletişime geçildi. Bu iletişimin sonucunda ise benimle görüşen Sayın Atakan Bey benim sorunumu anlamaya yönelik olarak düzgün ve güzel sorular eşliğinde bana yardımcı olmaya çalıştı. Ardından ise altta resim olarak göndereceğim (. Net Runtime ) sorunun oyunlarımda ping çıkışının ve FPS düşmesinin yapabileceğini söyledi. Bunun üzerine bilgisayara temiz kurulum attıktan sonra Monster ile iletişime geçerek bana kendisine ulaşmamı istedi. Bu yazıyı ise şunun üzerine yazıyorum her ne kadar şikayetçi olmuş olsam da en azından şu anki süreç gelişiminde ve de ilerleyişinde bana yardımcı olmaya çalıştıkları için teşekkürlerimi iletir. Sürecin ilerleyen kısımlarında da bana destek ve yardımcı olmalarını talep ederim.

Faruk
11 Şubat 2023 04:31

Sayın Atakan Bey'in tavsiyesi üzerine tekrardan temiz kurum atıp irtibata geçtiğimde Atakan Bey bana sorunların devam edip etmediğini sordu bende hâlâ aynı sorunları almış olduğumu belirttim. Hatta konuşmamız içerisinde ek olarak bazı hatalardan daha bahsettim. Bunun üzerine bana bilgisayarı ( Adaptörü ile beraber ) içerisinde arıza ile ilgili dosyaları ( Video/resim ) derleyerek kargolama veya Ankara'daki teknik servislerine bırakabileceğimi her iki durumda da benim sorunlarımla ilgileneceğini ve ilgilenileceğini belirten cümleler kurdu. Buradan sonrasını altını çizerek belirtmek isterim ki yorum ve beklentim olarak yazmaktayım. Atakan Bey'in konuşması üzerine benim bilgisayarımın sorunlarını incelenerek ürün değişime alacaklarını düşünüyorum. Şimdilik Atakan Bey'in tutumunu Monster kurumundan ayrı bir yerde tutarak şahsına ilgi ve alakalarından dolay teşekkür ediyorum.

Faruk
04 Mart 2023 03:53

Ahhhh. (Derin bir iç çekişiyle başlayalım bu uzun soluklu yazıya...) Bu yazım taa ilk yazıda da belirtmiş olduğum üzere mecbur kalarak topluluk üzerinden Monster'a şikayetimi bildirmek için yazdığım yazının şimdilik nihai sonucudur. Açmış olduğum başlık neticesinde ( Monster'ın tutumu ) yazımda ele almak istediğim belli başlı konular; 1-) Monster iyi özellikleri 2-) Monster kötü özellikleri 3-) Müşteri olarak ( En azından birini örnek vermemeye çalışarak kendi üzerimden anlatmaya çalışarak ) hatam. 4-) Monster hakkında gerek tecrübelerime dayanarak gerekse aldığım duyumlara ve bilgilere dayanarak kendimce yorumum. 1-) Monster'ın iyi özellikleri Monster ile yaşadığım süre boyunca gerek teknik servis çalışanları gerekse telefon üzerinden çalışanlar gayet anlaşılır ve yardım etmeye açık bir şekilde yaklaşmaya çalıştılar. Benim bu yazım üzerine benimle iletişime geçen Atakan Bey süreç başından sonuna kadar çok ciddi bir titizlikle yardımcı oldu ve olmaya çalıştı. Bilgisayarımın içerisindeki hatayı fark ederek bilgisayarımı değişime alınacağına yakın konuşan Atakan Bey'in sözleri üzerine bilgisayarımı götürdüğümde gerçekten kısa bir süre içerisinde bilgisayarımı değiştirerek bahsettiklerine göre başka bir 0 bilgisayar ile tarafıma ulaştırdılar. ( Buraya yorum yapmadan geçmek kolay kolay olmaz. " Biz sana sattık paramızı kazandık ne halin varsa gör. " tutumunda da bulunabilirlerdi. Ancak gerçekten ürünlerinin arkasında durmaları çok hem de çok hoşuma gitti. ) Kısaca müşteriyle ilgilenmeleri, gerçekten yardımcı olmaya çalışmaları üstüne üstlük ömür boyu garantisi desteğiyle 6 ayda bir bakım kampanyası bana en azından bir müşteri olarak bu konularda ki kalitesini ziyadesiyle gösteriyor. 2-) Monster'ın Kötü Özellikleri Bana gelen ilk bilgisayarda ki şikayetimin başlıca temeli internetin çok kalitesiz bir şekilde çalışıyor olmasından kaynaklı olarak oyunlarda ve internet sayfalarında yaşadığım gecikmeler ve daha bir sürü sorundu. Bunun başta benim modemimden kaynaklığı olabileceğini düşündüğüm için aramaya/peşine düşmeye gerek duymadım. Ama ilerleyen zamanlarda bilgisayarda aldığım hatalardan dolayı gerek mail üzerinden gerekse telefon iletişimi üzerinden defaatle her aradığımda temiz kurulum önerdiniz. Yaptım yaptım yaptım hatta sizin tarafınızla tek tek iletişim kurarak adım adım yapmama rağmen bile yine temiz kurulum istediniz. Ardından ben şikayetçi olmaya devam ettiğimde ise "o halde bilgisayarı getirin ve bizde gereğini yapalım." tutumunu takındınız.

Faruk
04 Mart 2023 04:17

Yukarıdaki yazımın devamı... "o halde bilgisayarı getirin ve bizde gereğini yapalım." tutumunu takındınız. Bende size " Sınavlarımdan sonra getirsem aynı yardımlarda bulunur musunuz? " diye sordum sizlerde tabii ki diyerek olumlu karşılık verdiniz. Buraya kadar her şey güzel ve güven verici. Ancak sınavlarım bitip bilgisayarı sizlere teslim ettiğimde bana " Bu bilgisayarda herhangi bir sorun bulunamadı Windows orijinal olmadığı için yazılımsal destek yapamıyoruz oldu. " Ben bilgisayarı size olan sinirimle geri aldıktan sonra Windows'un orijinali almak için kendi çapımda işlemleri hızlandırmaya çalıştım ancak baktım ki bu süreç içerisinde bilgisayarımda gözlemlediğim hatalar git gide artıyor. Bende bunun üzerine topluma açık olan bu yere yazdım ve ondan sonra daha doğru düzgün bir şekilde ilgilenmeye başladınız. Ve Atakan Bey ile konuşurken bana bu sorunsuz diye geri gönderilen bilgisayarımın ". Net Runtime " hatası olmaması gerektiği ve bu hatanın FPS düşmelerine ve pinglere yol açacağını söyleyen bir geri dönüş aldım. Ve bu 2-3 aylık ( Sınavlarım olduğu için bir nevi süreci uzatan taraf ben olmuş olsam da bana karşı olan güven verici sözlerini bir kenara koyarak bilgisayardaki sorunu algılamayıp bana göndererek kendileri süreci 1 ay kadar daha uzattılar. ) kısaca arızalı bilgisayar sürecim kolay kolay istenmeyecek türdendi. Neyse yeni bilgisayar geldi bilgisayarda yine ping var. Hatta daha da komiği ethernet takılıyken de ping vardı. Hem de ilk bilgisayara göre daha fazla oyun direkt olarak donuyordu lag seviyesini filan geçmişti. Atakan Bey'i aramam sonucunda bana CMD'ye yazmam için birkaç kod önerisinde bulundu ve onları yazınca bilgisayarın interneti bir nebzede olsa düzeldi ama her ne kadar ciddi anlamlarda olmasa'da ( 50-60 pingden 300-400 pinglere bir anda çıkmak gibi... ) tabii hala sıkıntı devam ediyordu. Gittik babam sağ olsun 5g modem aldık internet fazlası ile düzeldi. Ama uzaktan yine çekmiyor. İlla yakın bir ortam gerektiriyor. Ayrıca bu bilgisayar bir kere elektrik kaçırıyor gibi oldu ( Bir gün boyunca ) ama ondan sonra bir daha hissetmedim hatta bu konu üzerine aradım.

Faruk
04 Mart 2023 04:34

Kısaca Monster'ın kötü özellikleri ; kalitesiz ürünler üretiyor olması Monster wi'fi ile ilgili kendi çapımda biraz araştırma yaptığımda bu sorunun bir tek bana ait olmadığını ispat edecek gözlemlerde bulundum. Bu yüzden sırf bu yüzden en azından şimdilik bir wi-fi için bilgisayarım arızalı diye götürür müyüm bilmiyorum açıkçası. Ürünü satın alırken ki belirtilen performansı gerek hataları gerekse arızalı oluşundan dolayı sergileyememesi. 3-) Müşteri olarak ( En azından birini örnek vermemeye çalışarak kendi üzerimden anlatmaya çalışarak ) hatam. Bilgisayarlar ve teknoloji konusunda yeterli bilgiye sahip olamadığımdan dolayı bilgisayarımda ilk günden beri gözüken ping hatasından dolayı ürünü iade etmeyişim hatta diğer cihazları düzgün bir şekilde çalıştıran modemde sorun arayışım. Her ne kadar modemde sorun arayışım belli başlı sebeplerden dolayı mazur görülebilecek seviyede olsa da bu benim yanlışımdı. Üstelik kaseti daha da başa saracak olursak bu özelliklerde ki diğer bilgisayarlar daha pahalıyken Monster'ın ucuza satıyor olması beni avına düşürdü diyebilirim sanırım. Bu Monster'ın değil benim bir müşteri olarak yeteri kadar araştırmadan fiyat/performans ( özellik ) adı altında ucuz fiyatın etkisine kapılmamdır. Eğer hatalı bir bilgisayar bana gelecekse başka markadan da gelebilirdi ama en azından daha düzgün bir araştırma ile kendimi tevekkül bizden takdir Allah'tan diyebilecek konuma sokabilirdim. Bu bilgisayarı alırken sadece kendimce markadan çok fiyat/performans ( özellik ) uyumuna bakmaya odaklandım. Kısaca Eğer bir ürün alacaksak daha temkinli davranmakta fayda olabilir. Bir diğeri ise ürünü aldın ve hata alıyorsan sorun yaşıyorsan sorunu başka şeylere dayandırmaya çalışmaktan çok mümkün olan en kısa sürede irtibata geçip çözümü hızlandırmak faydalı olabilir. İşte en azından ben bu ikisinde de yanlış yaptım gibi duruyor.

Faruk
04 Mart 2023 05:04

4-) Monster hakkında gerek tecrübelerime dayanarak gerekse aldığım duyumlara ve bilgilere dayanarak kendimce yorumum. Monster gerek iletişimi ve yardımcılığı itibari ile ( Diğer markaların tutumunu bilmesem bile ) ürününün arkasında durmaya çalışan bir firma olduğunu en azından tecrübeme dayanarak söyleyebilirim. Ayrıca ürünlerinin performanslarının kötü olmasından dolayı ürünlerinin kalitesiz olduğu da yaşadığım şeyler çerçevesinde ne yazık ki bir gerçek. Bu kısmı biraz da olsa tebessüm ederek yazıyorum ancak bilgisayar mühendisliği okuyan bir öğrenci olarak bilgisayarlar ve teknoloji hakkında çok bir şey bilmiyorum hatta bilmiyorum. Eğer Monster yerine başka daha pahalı bir bilgisayar almış olsaydım Monster da elde ettiğim tecrübeleri edebilir miydim bilmiyorum. Bilgisayar ilk elime geçtiğimde FreeDOS olduğu için 3 gün bakıştık ve yaklaşık 3. Günün sonunda bilgisayara zar zor Windows yükleyebildim. İlerleyen zaman içerisinde ise bilgisayara sürekli temiz kurulum attığım/atmak zorunda olduğum için ( belkide en az 10 kere ) artık rahat bir şekilde atabilirmişim gibi geliyor. Ve ilerleyen zamanlarda bu bilgisayarın içini açsam kurcalasam ne neymiş ne ne değilmiş diye öğrenmeye çalışırken ( Bozulmasın tabii ama ) bozulsa o kadar çok önemsemem gibi geliyor ( ileri ki zamanlarda ). Mesela bu az önce yazdığım şeyi düzgün çalışan kaliteli ve belki de daha pahalı bir bilgisayar için söyleyemeyebilirdim. Monster benim bu tabumu kırmış olabilir. Benim Monster'a puanım 5 üzerinden 2,5. Yakın çevreme gerekirse " Mümkünse başka bir bilgisayar al ama fiyat performans arıyorsan istersen dene belki sana kalitelisi denk gelebilir. Eğer beğenmezsen 15 gün içinde direkt iade et. " Diyebileceğim bir bilgisayar. " Bir daha Monster alır mıyım? " sorusunu kendime sorduğumda ise " Bir çok firma kendisini geliştirebiliyor sanırım. Monster niye geliştiremesin? " Zamanın şartlarına göre Monster'ın kalitesinin geldiği noktayı araştırarak beğendim bir ürünü alabilir eğer hâlâ aynı ( 15 gün içinde koşulsuz iade ) veya bu yönde daha farklı kurallar geçerli ise yaşadığım en ufak bir sorunda mümkün olan en hızlı şekilde işlemleri gerekirse iadeye kadar götürerek nihayetlendirmek olabilir. Ayrıca Monster'dan sırf yaşadığım sorunlara binaen kötü bahsetmem doğru olmaz çünkü Monster hakkında güzel yorum yapan kullanıcıların yorumlarını da gördüm. Nasıl kötüleri varsa onlarda vardı baktığım zaman.

Faruk
04 Mart 2023 05:09

Benimle bu süreç boyunca ilgi ve alakalarından dolayı Monster müşteri hizmetleri ve teknik servislerden yardımcı olmaya çalışanlara Atakan Bey ve diğerlerine tek tek teşekkürlerimi iletiyorum. Üretimlerini mümkünse daha kaliteli yapmalarını Monster'a bir kullanıcısı olarak geri bildirim gönderiyorum.

Faruk
04 Mart 2023 05:40

Bir de bu yazım içerisinde ola ki yanlış bilgilendirmelerim/içeriklerim, Monster tarafından sayılabilecek yalanlarım varsa mümkünse benimle iletişime geçsinler ve bende kendimi kendi çapımda da olsa mümkün olduğunca düzeltmeye çalışayım. " Müşteri her zaman haklıdır. " lafını kendimce sebeplerden ötürü pek sevmem ben her ne kadar müşteri olsam da insanlığımdan ötürü haksız, hatalı ve hatta yanlışlar içinde bulunabilirim. Bunu da bu yazımı okuyan Monster yetkililerine yazarak yanlışımı düzeltmemi isterlerse ve gerçekten bir yanlışsa bende kendimce onu düzeltmeye çalışayım diye bir bilgilendirme yazısı.

Monster Notebook Abra A7 V14.3.6 Şikayetleri

Monster Notebook Tuş Takımlarında Sıkıntı Var

Mahsun
25 Şubat 13:15
427
1

Monster Servis Hizmet Kalitesi Yüzünden Okulumda Aksaklık Yaşıyorum

Arda
02 Kasım 2023 08:47
465
Monster Servis Hizmet Kalitesi Yüzünden Okulumda Aksaklık Yaşıyorum
1

Monster'e Yakışmayan Hareketler

Fatih
20 Haziran 2023 19:30
991
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

2 Yorum

Caner

Faruk selamlar Windows satın alma olayını FreeDOS cihaz alan herkese yapıyorlar. Bundan ben de şikayetçiyim. Temiz kurulum yaptıktan sonra sorunun çözülmeyecek, üzgünüm kendim yaşadım 3 kere sıfırdan kurulum yaptım yönlendirmeleri ile. İlk servise verdiğimde problem görünemedi denip geri verildi cihaz. Hala sorunlar devam ediyor ve yazılımsal değiller. Ürün değişimi talep edeceğim aksi takdirde Tüketici Hakları mahkemesine başvuruda bulunacağım. Sana da önerim kurulum sonrası ertelemeden servise gidip ürün değişimi istemen. Problemli ürün satışı maalesef yaygın Monster'de, ki severek aldığım ve yaşadığım ciddi problemler harici iyi bir ürün olduğunu düşündüğüm bir ürün

Faruk

Caner size de selamlar biraz geç oluyor belki ama... Yorumunuz ve tavsiyeniz üzerine teşekkür ederim bilgisayarımı değiştirdim. Yeni gelen ürün diğerine göre kaliteli olsa da wi'fi si hâlâ biraz da olsa sıkıntılı bununla ileride uğraşır mıyım bilmiyorum ama yukarıda nihai sonuç olan yazımda bunlara yeterince değinmeye çalıştım.

Benzer Şikayet Yaz