Monster Notebook ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  1 Yorum

Monster Notebook Tulpar T7 V21.1.3 Cihazı Genel Sıkıntı

5.026görüntüleme
Buğra
Buğra 14 Kasım 2020 00:16

Cihazımı alalı henüz 1 hafta olmadı. Bir bilgisayar için çok para verdim ekonomi vs girmek istemiyorum fakat cebimden az para çıkmadı. Soruna gelecek olursak ilk yaşadığım sıkıntı ekran parlaklığını klavyeden değiştirememem oldu YouTube.com' dan çözüm aradım ve yanlış hatırlamıyorsam aygıt yöneticisinden Microsoft görüntü bağdaştırıcısını güncelledim. İşlem hiçbir işe yaramadı ben de es geçtim ve oyuna girdim. Oyun bilindik bir oyun olan League of Legends oyununda ilk başlarda ortalama ayarlarda sınırsız FPS de 400 kere yaklaşırken 40 FPS 'ten üstünü görmemeye başladı. Ben de tabii ki kafayı yedim gecenin bir saati arkadaşımda kalırken 2-3 saat sadece video izleyip bir şeyler yapmaya çalıştım. 

Bu sırada ses ile ilgili hiçbir şeye dokunmadım fakat ses düzeyini ellememe rağmen ses kendi kendine değişmeye başladı. Peşine ses hiç gelmemeye başladı. Resetledikten sonra gidip geldiği de oldu. Ardından arkadaşımın tavsiyesiyle Geforce Experience den batarya boost u kapattım. LoL vs csgo da oyun düzeldi ve geceyi kurtardım. Tabii bu arada ben sürücüleri sildim sürücüleri tekrar yüklemek için Monster ın kendi yolladığı flaşı kullanacaktım. İlk başta okudu fakat çıkış sesi geldi ben de çıkarıp başka porta taktım daha flaşı okumadı başka bilgisayarda denedim başka bilgisayarda da okumadı flaşı daha sonra internetten indirdim. 

Daha sonra dediğim gibi hallettim ertesi sabah her şey güzel derken ses gelmedi yeniden başlattım düzeldi. Teknisyeni aramama ramak kalmıştı ve ben de rahatlamak için gtav' e girdim ve ne göreyim? Oyun sadece kasılmadan ibaret. Başımdan aşağı kaynar su aktı resmen uykusuz geçen bir gece üzerine bunu da yaşayınca tüm sinirle müşteri hizmetlerini aradım ve derdimi anlattım. 

Tüm bunların üzerine bana söyledikleri tam olarak şu cümle: "Cihazınızda herhangi bir donanımsal problem yok, merak etmeyin. Cihazınızın Bios güncellemesi gerekli." Bir kez daha sinirlendim. Ben bu cihazı alalı bir hafta olmamış cihaza 15k para vermişim siz bana yazılımı güncel olmayan bir cihaz gönderiyorsunuz. Yani bunun ne kadar doğru olduğunu sizin söylemenizi isterim. Çünkü ben kendimde bir cevap bulamadım.

Tek isteğimin cihazımın değiştirilmesi,   çünkü daha sonradan fark ettiğim ekranın solunda ekran boşluğu var solda ki USB portu oynuyor. Ben de ekranı açılmış bir cihaz istemiyorum. Değişim olmazsa iade de bulunacağım sonuçta 15 gün süresi geçmedi. Tabii teknik serviste geçen ve ön siparişin bekleme süresini görmezsek. Bana Monster kötü çöp plastik teneke dendi beni yanıltın.

Monster Notebook Logo
Monster Notebook14 Kasım 2020 00:16

Değerli MONSTER Kullanıcısı, Talebiniz firma yetkililerimiz tarafından görülmüştür ve hassasiyetle ele alınacaktır. Memnuniyetinizi sağlamak için birim yetkilimiz en hızlı şekilde sizinle iletişime geçecektir. Saygılarımızla, MONSTER Müşteri Hizmetleri

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

İbrahim
İbrahim16 Kasım 2020 15:49
 

Bende farklı sorundan muzdaripim. Türkiye'de toplanıyor diye, Türk markaları kalkınsın diye seçiyorsun. Ama firmalar büyüdükçe daha ucuzunu daha pahalıya satmaya çalışıyorlar. Ve sizden uzaklaşıyorlar ne yazık ki. Kalkınmalarına izin vermeyecen.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler