Monster Notebook ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bahattin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

Monster Notebook Teknik Servise Sağlam Verilen Bilgisayar Bozuk Geldi

4.735görüntüleme
Bahattin
Bahattin 25 Kasım 2020 17:14

20 Kasım cuma günü İzmir/Çankaya'daki şubeye bilgisayarın render alırken donma yaşaması ve Bios güncellemesi için teslim ettiğim Tulpar T7 v12.1 model bilgisayarın teslimatını Elle alacakken hesapta olmayan aile içinde çıkan korona pozitif nedeniyle 14 günlük karantina sürecinden dolayı kargoyla yollanmasını rica ettim.

Daha sonra sağ olsunlar kargoyla yolladılar ve bugün 25 Kasım'da teslim aldım. Servise verdiğim çalışan bilgisayar sadece render alırken donan bilgisayar bugün açılmıyor. Prize takılı değil iken ekranda görüntü olmayıp, güç ışığı açılıp kısa sürede yani 1 saniye civarı açık kaldıktan hemen sonra bilgisayar kapanıyor. Prize takılı iken de ekran görüntüsü yine olmayıp, 1-2 saniye açık kalıp reset atıp duruyor.

Teknik destek için telefonla ulaştım ve farklı kombinasyon tuşlarından Fn+d+Güç tuşuna bastığımda yaklaşık 15 Sn. Civarı bu seferde bilgisayar açılmakta fakat ekranda görüntü hiç olmamakta.

De****@monsternotebook.com.tr ye video atmamı istediler ve istedikleri videoyu da attım, kişisel bilgiler yer aldığı için videoyu buraya koyamadım.

Sonuç olarak, zaman olarak mağdur edildiğim ortada, umarım ki masraf olarak da mağdur edilmeyeceğim ama bunu teknik servise verip ondan sonraki süreçte göreceğiz. En kısa zamanda bu sorunun çözümünü Monster Notebook firmasından bekliyorum.

Monster Notebook Logo
Monster Notebook25 Kasım 2020 17:14

Değerli MONSTER Kullanıcısı, Talebiniz firma yetkililerimiz tarafından görülmüştür ve hassasiyetle ele alınacaktır. Memnuniyetinizi sağlamak için birim yetkilimiz en hızlı şekilde sizinle iletişime geçecektir. Saygılarımızla, MONSTER Müşteri Hizmetleri

Monster Notebook Logo
Monster Notebook26 Kasım 2020 17:29

Değerli MONSTER Kullanıcısı, Teknik destek uzmanlarımız ile yapmış olduğunuz görüşmede tarafınıza detaylı bilgilendirme gerçekleştirilmiştir. Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla. MONSTER Müşteri Hizmetleri

Bahattin
Bahattin27 Kasım 2020 23:33

Birden fazla müşteri hizmetleri ile görüşmem sonrası en iyi ihtimalle kargoyla İstanbul'a yollayabileceğim söylendi, en sonki görüşme Umut Bey ile oldu. Attığım maile cevaben mail ile bir karşılık alamadım halen. Kargoyla iyi paketlenmeyip olası bir sorunun benim üzerime patlaması riskine karşı karantina sürecimin bitmesini en uygun karar olarak görmekteyim. Süreci detaylarıyla buraya yazmaya çalışacağım.

Bahattin
Bahattin30 Kasım 2020 02:31

30 Kasım. 25 Kasım da attığım maile istinaden bir cevap halen alınmadı. Madem ki videoyu izleyip bir şey söylemeyecektiniz neden video atın dediniz ki sayın Monster müşteri hizmetleri çalışanı?

Bahattin
Bahattin04 Aralık 2020 14:04

Bugün 4 Aralık saat 14:00 civarı. 3 Aralık yani dün müşteri hizmetlerini aradım benden mail istendi ama halen maile cevap gelmedi. Maile bakmayacaktınız ne için bu şekilde mail istediniz gerçekten anlamış değilim. Karantina sürem birkaç güne bitiyor ve biter bitmez şubeye gideceğim. Gelişmeleri yazacağım

Bahattin
Bahattin04 Aralık 2020 17:56

Bugün 4 Aralık, attığım maile halen cevap verilmedi neden istediniz o halde şeklindeki şikayetimle Monster Notebook' u aradım. Sonunda bana dönüş yapıldı ama nasıl bir dönüş! Kargo hassasiyetimi belirttiğim mailde bana Elle teslimat yapamacağız pandemiden dolayı şeklinde geri dönüş yapılmakta. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı gelmiş ve pazartesi karantinanın da bitmesiyle teslim edeceğim şeklinde planlıyorum bana bu şekilde maille dönüyorlar. Yahu bana daha önce neden bildirmiyorsunuz? Nasıl bir firmasınız? Sağlam yolluyorum bozuk yolluyorsunuz? Üstüne üstlük mailie 10 gün sonra dönüyorsunuz? Bakalım kargoyla yollayacağız, kargoda sorun olacak mı? Bakalım PC de ne sorunu bana yıkacaksınız?

Bahattin
Bahattin04 Aralık 2020 17:57

Gelen mail bu.

Bahattin
Bahattin05 Aralık 2020 14:09

Arzu hanım ‭‭+90 (216) 449 49 30‬ numaradan 13:46 itibariyle aradı ve 15 dakika gibi uzun bir görüşme oldu. Süreci tekrar tekrar anlattım. Müşterisine yardımcı olmasını ilgili olduğunu söyleyebilirim bu yüzden teşekkür ederim. Konuşma sonrası şikayetimi kaldırmamı rica etti ama şu an için problemin devam ettiğini çözülmediğini dile getirdim anlayışla karşıladı ve teşekkür ederim bu anlayış için. Aras Kargo ile İstanbul'a Kadıköy şubesine gidecek bunun bilgilendirmesini ilgili birimlere ileteceğini ve gerekli numarayla yapılacağı gibi belli prosedürleri dile getirdi. Süreci detaylarıyla yazmaya devam edeceğim.

Bahattin
Bahattin07 Aralık 2020 17:31

7 Aralık Pazartesi, Aras Kargo ile ilk aldığımdaki kutu ve içinde de teknik servisten bozuk gelen PC in kutusu ile paketleme yapıp üzerine isim soy isim, t. C., Aras müşteri no, cep telefonu bilgilerini şeffaf dosya içinde kutu üzerine yapıştırıp evden kurye ile teslim ettim. Bakalım gelişmeler nasıl olacak.

Bahattin
Bahattin11 Aralık 2020 00:20

En son güzel bir paketleme ile İstanbul'a yolladım evden kurye ile Aras Kargo firmasıyla. Pazartesi yolladım ve salı sabahı teknik serbise kaydı alınmış mesajı geldi Monster Notebook tarafından. 10 Aralık günü son aramamda bilgisayarım teknik serviste testte şeklinde bilgi aldım, konuşurken bir de bilgisayarınız Abra A7 değil mi gibi soru soruldu, gerçekten çıldırtıyorsunuz insanı. Neyse bakalım sonuç ne olacak!

Bahattin
Bahattin11 Aralık 2020 10:26

11 Aralık sabahı Monster Notebook tan gelen mesajı görür görmez 10:13 te bir arama yaptım. Kubilay Bey açtı ve yapılan işlemleri sordum. Bana kullanıcı kaynaklı bir ana karttaki işlemci tırnaklarında yamulma gözlemlediklerini, ilerleyen zamanlarda bir sıkıntı olabileceğini söyledi. Akıl alabilir bir yanı yok! Akıl alabilir bir şey değil bu! Teknik servisteki çalışan zarae vermiş ve bunu müşterisine yıkıyorlar.

Bahattin
Bahattin11 Aralık 2020 16:46

En son bu şekilde bir öneride bulunuldu. Kurnazlık yapıp bilgisayarın ana kart değişimini bekleseydim belki de 20 iş günü gecikebilirdi ve başka talep isteme hakkım doğabilirdi. Böyle bir arayış içinde değilim, hakkımı gözetledim sadece. Bilgisayar eksikliği işimi aksattığı için kabul etmek durumunda kaldım. PC kargolanacak ve teslim edildikten sonra bir sorun gözlemlemezsem şikayetimi çekeceğim. Bu gönderiler ve yazdıklarım da ilerleyen zamanda arşiv olarak kalacak ve insanlara fikir verecek. Şeffaf olarak yazmaya çalıştım her şeyi. Umarım gelecekte bu konu hallında bir sorun yaşamam ve bu yazdıklarımı kullanmak zorunda kalmam.

Bahattin
Bahattin16 Aralık 2020 04:12

PC geldi, herhangi bir sorun görünmüyor. İçini açıp bakmadım ama ısınma vs yok işlemcide. Eski değerlerinde görünüyor. Yetkili servise ürün yollarken bir daha düşünün. Ben de servise verirken en az 40 kez düşüneceğim.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Bahattin
Bahattin25 Kasım 2020 21:54
 

[email protected] ile başlayan mailinize video ve açıklama yapmış bulunmaktayım sayın Monster Notebook firması yetkilisi.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler