Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Monster Notebook Teknik Servis Durumu

profile
Mustafa
22 Şubat 21:12
613

Bugün sizlere Monster Notebook ile yaşadığım teknik servis deneyimini aktaracağım. 30 Ocak 2024 tarihinde çeşitli hatalar nedeniyle Monster markasına ait dizüstü bilgisayarımı Kartal/İstanbul şubesindeki teknik servise götürdüm ve gerekli notlar alındıktan sonra servise bıraktım. 5 Şubat 2024 tarihinde cihazımdaki sorunların giderilmesi için batarya, SSD ve BIOS pilinin değişmesi gerektiği belirtildi. Onayımı verdim ve aynı gün içerisinde cihazımın hazır olduğunu, gelip alabileceğim söylendi. 5 Şubat'ta ödemesini yaptığım parçalarla dizüstü bilgisayarımı teknik servisten teslim aldım. Ancak bilgisayarımı çalıştırdığımda aynı sorunların devam ettiğini fark ettim. 7 Şubat'ta aynı servise geri götürerek, parça değişimlerinin sorunları çözmediğini ilettim ve cihazımı tekrar bıraktım. 15 Şubat'ta cihazımın sorunlarının giderildiği ve alabileceğim söylendi. Aynı gün bilgisayarımı ve sorunların giderildiğine dair teslim formunu aldım, fakat cihazı açtığımda aynı sorunların sürdüğünü gördüm. İki defa servise gönderilen bir ürün için parça değişimi yapılıyor, ücreti alınıyor ancak sorun devam ediyor. Bu durum, adeta parçaların parasının kolaylıkla ödenebileceği ve sorunların giderilmeden kullanıcıya teslim edildiği izlenimi uyandırıyor. Bu teknik servis deneyiminin ardından Tüketici Hakem Heyeti'ne gerekli belgelerle başvuruda bulundum. Eğer siz de cihazınızı sürekli teknik servise göndermek ve işlerinizi aksatmak istemiyorsanız, seçiminizi iyi yapmalısınız. İyi günler dilerim.

Monster Notebook Teknik Servis Durumu
Monster Notebook Teknik Servis Durumu
Monster Notebook Logo
22 Şubat 21:17 (Şikayetten 4 dakika sonra)

Değerli Kullanıcımız; Ben Müşteri Memnuniyeti ekibinden Mert, talebinizi aldık ve memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede ekip arkadaşlarımla birlikte size ulaşacağız. Saygılarımızla, Monster Notebook Müşteri Hizmetleri

Monster Notebook Logo
23 Şubat 16:53

Değerli Mustafa B., Teknik destek uzmanlarımız tarafınıza gerekli bilgilendirmeleri yapmıştır. Mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Monster Notebook, Mert

Mustafa
Mustafa
23 Şubat 18:51

Yapılan işlemler sonucunda mevcut sorunlar hala devam etmektedir. Tarayıcı sekmelerinde hala çökmeler mevcut. Windows bellek tanılama aracı sonucunda da herhangi bir hata bulunamamıştır.

Benzer Şikayetler

Monster Notebook Teknik Servis Tamir Ücreti

profile
Pelin
09 Nisan 13:54
436
Monster Notebook Teknik Servis Tamir Ücreti
3 Destek
5
Çözüldü

Monster Batarya Ve Servis Sorunu

profile
Mehmet
05 Mart 21:48
288
"Şikayetime ertesi gün dönüş yapıldı ve ücretinde müşteri memnuniyeti adına hatırı sayılır bir miktarda indirim teklifi sunuldu. Teklifi kabul ettim ve servise gün içerisinde teslim ettim. Serviste ürünü 2 saat içerisinde teslim etti. Sorunum çözüldü. Bu süreçte benimle oldukça nazik ve ilgili iletişim kuran Mert Bey'e, hızından ötürü Monster Teknik Servisine teşekkür ederim."
1 Destek

Monster Teknik Servisi Anakartı Bozdu

profile
Mert
13 Aralık 2023 18:55
2.628
Monster Teknik Servisi Anakartı Bozdu
1

Monster İzmir Teknik Servis Tarafından Yaşatılan Mağduriyet

profile
Faik
27 Ekim 2023 13:15
3.333
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz