Monster Notebook Sorumsuzluğu

Cihan Cihan18 Kasım 2019 18:42

Bilgisayarımda 10 Kasım 2019 tarihinde piksel kaybı oluştu. Monster notebook teknik servisi ile iletişime geçtim ve ürünü bize gönderin kontrol edelim denildi ve ürünü kargo şirketine verdim ve iki gün sonra teknik servis beni aradı ekranımda piksel kaybı değil kırık olduğu söylendi değişim ücreti garanti dışı olup 530 TL'dendi, ben de istemedim çünkü çok küçük bir kırıktı ve laptop un geri gönderilmesini istedim ve laptop bana geri geldiğinde kırık 1 parmak büyüklüğünde iken avuç büyüklüğüne ulaşmış ve ekranın ortasında boydan boya kırık oluşmuştu, aradım mesaj attım kırdığın kendiliğinden büyüdüğünü ve teknik ekibin suçu olmadığı söylendi.

Ben laptop umu Monster'a gönderirken çalışıyordu resimleri de mevcut idi fakat onlar bana gönderdiğinde kullanılamaz haldeydi gerekli fotoğrafları da paylaşacağım laptopumun ekranını değiştirin demiyorum benim size gönderdiğim halde teslim edin resmen daha fazla hasar verip yollamışlar bir de kendiliğinden olmuştur diyorlar gerekli yerlere şikayet de bulunacağım umarım sorunum çözülür.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Monster Notebook Logo Monster Notebook 19 Kasım 2019 16:31

Sayın Yetkili , Müşterimiz Cihan bey ile teknik destek uzmanlarımız görüşme gerçekleştirerek fiziki hasardan dolayı ücret bilgisi verilmiştir. Ekran kırıklığında görüntü alınamama durumu olabilir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle 0850 255 11 11 nolu çağrı merkezi numaramızdan veya [email protected] mail adresimizden bizlere iletmenizi önem ile rica ederiz. Saygılarımızla. MONSTER Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler