Monster Notebook Servis Sorunu

Emre Emre15 Ağustos 16:52

Giriş: Notebook'umda yaklaşık 2 3 aydır ara ara oluşan mor çizgiler mevcuttu. Ekran kablolarının değişmesi gerekiyordu kesinlikle ekranımda sorun yoktu uyku moduna alıp düzelttiğimde ekran da düzeliyordu zaten. Geçen günlerde HDMI girişini görmemeye başladı bu nedenle servise yollayıp macun değişimi ve ekran kablo değişimi yaptırmak istedim.

Gelişme: 10 Ağustos'da kargoladığım Monster Tulpar T5 notebook'um 11 Ağustos'da ellerine alıştı ve işleme koyuldu. Not: Kargoya verirken kendi verdikleri kutulama sistemiyle köpükleriyle beraber çarpması imkansız olacak şekilde yolladım. Beni aradılar ve arızası olmayan RAM'imin arızalı olduğunu ekran panelinin değişmesi gerektiğini söylediler HDMI girişi de dahil. RAM'imin arızası olmadığını söyledim. Ertesi günü arandığımda fiyatlandırmalar yansımıştı ekranlarına 700 liralık bir fiyat ekran komple değişimi için çıkarılmış RAM olmadığı için değişim yapılmayacakmış. Sorunlu olan RAM ellerinde olmadığından ötürü sorunsuz bir şekilde geri yollanacakdı sanırım. Her neyse dedim hani ekran değişsin komple ne olacak 700 lira yatırdım geri kalanı istemedim macun yenilesinler ekran değiştirip yollasınlar dedim. Parayı yatırmamı istediler yatırdığım an ekranıma bir not yansıdı ve 1500 lira yatırmanız gerekiyor ekranınızın değişmesi için normal panel fiyatı yansımış bize dediler. Para iadesini istedim ve sadece kablolarının değişmesini ve HDMI girişinin değişmesini istedim kendilerinden. Yapamıyorsanız iadesini yapın dedim.

Sonuç: 2 Saat sonra tekrar arandım ve yaşadığım durum gene aynı sorunları sayıp durdular ekran arızalı vs vs kendimiz bilgisayarcı olmasak anlamayacağız gibi. Arızalı olmayan RAM'ime arızalı dendi bu arandığımda da arızalı ve olayla alakası olmayan bataryama da sorun var arızalı dendi? Sürekli sorunlar giderek arttı sorunsuz ve kablo değişimi için verdiğim notebook'umda. Açıkçası yaşadığım durum çok komik. Ürününüzün garantisi yoksa gidin kendiniz alın parçaları kendiniz yapın. Yatırdığım paranın iadesi hala elime ulaşmadı saat 10 11 civarlarında yatırdım. Laptop'umun iadesini düşünemiyorum bile... Umarım ürünüm 8 parça halinde geri yollanmaz Monster Notebook tarafından :) Reklam verildiği kadar icraate sunsanız keşke bunları.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Emre 16 Ağustos 16:54

Otomatik cevap vermeniz bu durumu değiştirmiyor açıkçası.

Monster Notebook Logo Monster Notebook 15 Ağustos 16:55

Değerli Kullanıcımız, Talebiniz Firma yetkilileri tarafından görülmüştür, talebiniz için yetkilimiz en kısa süre içerisinde sizin ile irtibata geçecektir.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler