Monster Notebook ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Monster Notebook Piksel Sorunu Ve Teknik Servisin Yetersizliği

3.723görüntüleme
Süleyman
Süleyman 17 Kasım 2020 17:05

27.10.2020 tarihinde elime ulaşan cihazı (Tulpar T7 V20.2 17.3 ) Oyun Bilgisayarı Tahmini Ön Sipariş: 18.11.2020 dersler nedeniyle bir hafta kullanıp garantiye yolladım. Ips ekran 1 adet ölü piksel vardı. Not almama rağmen sınav dönemine giriyorum birden fazla kontrol edebilir misiniz dememe rağmen cihazda bir tane ölü piksel olan ekranım iki ölü piksel olan sözde yeni ekranla geri geldi. Kontrol edildi mi tabii ki hayır! Şaka gibi hizmet 13.000 lira alıyorsunuz ödeyemiyoruz diye taksitlere her türlü faizi koymasını biliyorsunuz ama bir ekranı kontrol edemiyorsunuz! Biraz empati biraz.

Gelişme
Gelişme

07 Aralık 2020 17:36

Şaşırtmadınız. Her şeyde aynı pandemi nedeniyle yoğunuz iyi bahane oldu size de. Mağdur olduğumu sınav dönemi nedeniyle garanti süresini işlemeyeceğinizi söylediniz. Sıfır ürün aynı sorunla 2. Kez elime ulaştığı için acil notuyla hızlı müdahale edileceğini söylediniz daha da neler söylediniz ama içi boş bomboş ancak lafta. 7-10 iş günü içinde geliyor diyorsunuz arıyorum işlem yapılmamış niye diyorum 21 gün hakkımız var istediğiniz yere gidin bu böyle diyorsunuz. O zaman neden acil notu? Tabii ki göz boyamak için. Önceki konuşmalarımız kayıt altında değişim ya da iade talep edebilirsiniz diyen servis şimdi bu donanımsal arızaya girmiyor talep edemezsiniz diyor! Cihaz değişim talep etseydim şimdiye kadar gelmişti... Konuşmalarınız kayıt altında ya hani! Dinleyin kendinizi tutarlı olun sonra hizmet verin!

Monster Notebook Logo
Monster Notebook17 Kasım 2020 17:05

Değerli MONSTER Kullanıcısı, Talebiniz firma yetkililerimiz tarafından görülmüştür ve hassasiyetle ele alınacaktır. Memnuniyetinizi sağlamak için birim yetkilimiz en hızlı şekilde sizinle iletişime geçecektir. Saygılarımızla, MONSTER Müşteri Hizmetleri

Süleyman
Süleyman07 Aralık 2020 17:21

Şaşırtmadınız... Her şeyde aynı teranee pandemi nedeniyle yoğunuz iyi bahane oldu size de... Mağdur olduğumu sınav dönemi nedeniyle garanti süresini işlemeyeceğinizi söylediniz. Sıfır ürün aynı sorunla 2. Kez elime ulaştığı için acil notuyla hızlı müdahale edileceğini söylediniz daha da neler söylediniz ama içi boş bomboş ancak lafta. 7-10 iş günü içinde geliyor diyorsunuz arıyorum işlem yapılmamış niye diyorum 21 gün hakkımız var istediğiniz yere gidin bu böyle diyorsunuz. E o zaman neden acil notu? Tabii ki göz boyamak için. Önceki konuşmalarımız kayıt altında değişim ya da iade talep edebilirsiniz diyen servis şimdi bu donanımsal arızaya girmiyor talep edemezsiniz diyor! Cihaz değişim talep etseydim şimdiye kadar gelmişti... Konuşmalarınız kayıt altında ya hani! Dinleyin kendinizi tutarlı olun sonra hizmet verin!

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler