Monster Notebook ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

Monster Notebook Ölü Piksel Sorunu

3.463görüntüleme
Hakkı
Hakkı 20 Kasım 2020 17:56

Fatura kesim tarihi 16.10.2020 olan Abra A7 V12.1 ürün isimli Monster notebook ekranımda bu sabah ölü piksel gördüm ve bu beni çok üzdü. Çünkü alalı daha 1 ay oldu ve bilgisayarın klavyesini bile kullanmıyorum. Klavye mouse seti aldım ve onunla işlerimi görüyorum. Şu ana kadar tuşlar basmadım gibi bir şey ve aynı şekilde touchpadi de hiç kullanmadım. Cihazı zaten alırken zorlanmıştık babam çiftçi benim. Tıp fakültesini kazanınca haliyle bilgisayar almam gerekiyordu. Ben bana göre ideal bir şey beğenmiştim ama bir tanıdık aracılığıyla amcam bu modeli almamızı istedi ve babamla ortak bu bilgisayarı aldık. Bu yüzden bu cihaz benim için çok değerli. Açıp kapatırken bile elimi sürmüyorum peçete kullanıyorum klavyesinin üzeri de sürekli örtülü duruyor toz kaçmasın diye ve oyun bilgisayarı omasına rağmen bu 1 aylık süreçte en fazla 2 saat oyun açmışımdır. Bütün bu özene hassasiyete rağmen böyle beni yarı yolda bırakması çok zoruna gidiyor insanın. 6 yıl boyunca kullanabilirim diye umutlanırken ilk ayda alarm vermesi çok üzücü. Bu ekran sorunu haricinde 10 15 derecelik fazlada ısınma sorunu da oluyordu bu makinenin ama ben gözardı ediyordum yüklenmem bir şey olmaz diyordum ama tek sorunu bu değilmiş sonuçta. Çok kıymetli bir cihaz çünkü bunun alırken zorlanmıştık. Ayrıca alanımda ötürü hiçbir dersi kaçırmamam gerekiyor yani cihazı göndermem benim için çok büyük bir eksiklik olur. Uygun çözüm yolunuzu bekliyorum. Sorunumun çözülmesi konusunda umutluyum diyebilirim ama yorumlar bana öyle olmamamı söylüyor. Umarım benim değer verdiğim marka ve cihaz müşteri memnuniyeti konusunda bana da aynı değeri verir.

Monster Notebook Logo
Monster Notebook20 Kasım 2020 17:56

Değerli MONSTER Kullanıcısı, Talebiniz firma yetkililerimiz tarafından görülmüştür ve hassasiyetle ele alınacaktır. Memnuniyetinizi sağlamak için birim yetkilimiz en hızlı şekilde sizinle iletişime geçecektir. Saygılarımızla, MONSTER Müşteri Hizmetleri

Hakkı
Hakkı22 Kasım 2020 17:42

Bekliyorum hala bana ulaşılmadı

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

İsmail
İsmail20 Kasım 2020 19:29
 

Allah yardımcın olsun kardeşim. Ben de bir tıp öğrencisi olarak zorluklar bizim kaderimiz galiba. Sonuç ile ilgili yorum olarak haberdar eder misin ben de Monster almayı düşünüyorum. Zaten sendeki bu dikkat ve özen bir yerden bana tanıdık geldi :)

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler