Monster Notebook  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İbrahim'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

Monster Notebook Kronik Klavye Sorunu Ve Yedek Parçalar Çok Pahalı

2.377görüntüleme
İbrahim
İbrahim 21 Kasım 2020 15:01

Tulpar T5 V13.1 serisi laptop almıştım. Laptopu kullandığım süre boyunca bir çok şikayetim oldu. Klavye bozuldu garanti süresi içerisinde bazı tuşlar bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu. Servise gönderdim klavyeyi değiştirip gönderdiler, buraya kadar iyi hoş güzelde garanti süresi bitince yine bozuldu aynı sorun tekrar yaşandı gönderdim servise 500 küsur tl para isterdiler klavye için yahu harici klavye alsam daha uygun M*** marka L*** marka yılda bir bozulan klavyenin Çin'den getirttiğiniz ürünün neyine güvenip de bu kadar para istiyorsunuz Allah aşkına insaf yok mu?Oyuncu bilgisayarı diye satılan ürünün devamlı klavyesinin bozulduğu nerede görülmüş ya ki ben oyun bile oynamıyorum bilgisayarda.

Gelişme
Gelişme

21 Kasım 2020 15:20

Monster Tulpar t5 v13.1 serisi laptop almıştım. İlk aldığımda param yetişmemişti ihtiyacım yoktu çok RAM 8 GB dı bilgisayarın nasıl olsa ilerde RAM ekletirim diye düşündüm. Zaman geçti aradan RAM ekletmek talebiyle teknik servisten bilgi aldım. Yaklaşık 6 ay önce 16 GB RAM için istedikleri fiyat 822 TL birim fiyatı. Deli olacağım ya internetten bakıyorum 400-500 TL arası değişiyor fiyatlar hem de kaliteli ürünler markasız değil Kingston gibi vs. Neredeyse iki kat fiyat talep ediyorlar. Üstelik önerdikleri RAM özellikleri ve internetten araştırdığım RAM özellikleri birebir aynı olmasına rağmen. El insaf ya bu kadarda olmaz. Türk markası destek olayım diye tercih etmiştim sizi çok pişmanım. Alacak arkadaşlar için ön bilgi olsun ben pişmanım sizde pişman olursunuz almayın tavsiyem.

Monster Notebook Logo
Monster Notebook21 Kasım 2020 15:02

Değerli MONSTER Kullanıcısı, Talebiniz firma yetkililerimiz tarafından görülmüştür ve hassasiyetle ele alınacaktır. Memnuniyetinizi sağlamak için birim yetkilimiz en hızlı şekilde sizinle iletişime geçecektir. Saygılarımızla, MONSTER Müşteri Hizmetleri

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Nusret
Nusret3 hafta önce
 

Aynı sorun bende de var ve benim de 1 kez değişti klavye ve yine aynı sıkıntı oldu bu sefer yolladığımda 540₺ gibi bir fiyat biçtiler. Sizin ürününüz şu anki durumu ne acaba düzelttiler mi?

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler