sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Monster Notebook Kalitesiz Laptoplar

Gürkan Gürkan22 Mart 20:52

Bundan yaklaşık 3.5 sene önce çok büyük bir heves ile Monster marka bir laptop aldım. Bilgisayarı aldığım bir ay olmamıştı fanında problem çıktı, servise gönderdim yaptılar. Sorunumu hemen çözdüler ilgilendiler dedim minnettar oldum. Aynı sorun bir kez daha yaşandı aynı şekilde süreç ilerledi problem yaratmadım. Çok iyi yerlere gelmesini istediğim, desteklediğim bir markaydı bu yüzden görmezden gelmişim bazı şeyleri. Bu hevesle ev arkadaşımdan çocukluk arkadaşıma kadar herkese tavsiye ettim, marka pazarlamacısı gibi övdüm bilgisayarı. 7 8 arkadaşıma da monster marka bilgisayar aldırdım. Biri benimle aynı fan sorunları yaşadı Bir diğerinin klavyesi bozuldu İki arkadaşımın menteşesinde problem çıktı Yani uzun vadede bir kişi de demedi ki sağ ol iyi bir bilgisayar aldık sayende. İnsanları derde soktum

Geleyim kendi sorunuma 3.5 senelik bilgisayarın bataryası bitmez. Evimde neredeyse 10 senelik bilgisayar var ki 2 3 dakika da olsa dayanıyor bataryası. Zaten yaklaşık bir bir buçuk senedir yarım saatten fazla dayandığı yoktu şarjının. Ama geçtiğimiz günlerde ne olduysa bi anda şarj olmaz oldu. Bilgisayardan anlamayan biri değilim bataryanın nasıl ömrünün uzun tutulacağından da haberdarım. Bu batarya bu hale geldiyse tek sebebi kalitesiz üründür.

Belki garantisi olsa çözüm üretirdiniz servisiniz gerçekten çok iyi takdir ediyorum o noktada memnuniyeti sağlıyorsunuz ama insanlar bu ürünleri 2 sene sonra çöpe atmıyor. Memnuniyeti tamir konusunda değil de üretim kısmında göstermelisiniz.

Yarın eğitimlerim başlıyor ancak ben bi anda elektrik gider de ana kartımı yakarım korkusuyla bilgisayarı açamıyorum bile. Teşekkürler Monster Notebook teşekkürler...

Gelişme :

21 Ekim 10:49

Mart ayında buradan cihazımla ilgili bir şikayet oluşturmuştum. Şikayetimde kısaca bataryamın inanılmaz kısa sürede bittiğine bunun yanlış olduğunu belirttim. Garanti kapsamındaki cihazlarda sorun olduğunda evet hemen çözüm ürettiklerini ama bu kadar para ödenen cihazların servise bağımlı halde sürekli bozulmasının çok saçma olduğunu anlattım. Ve daha önce yaşadığım, arkadaşlarımın yaşadığı sıkıntıları paylaştım.

Konuyla alakalı olarak teknik servis müdürü Aydın Bey'di sanırım benimle iletişime geçti. Biraz konuştuktan sonra bana, müşteri memnuniyetini sağlamak adına batarya değişimini yapabileceklerini söyleyerek cihazımı göndermemi istedi. Ayrıca şikayetimi de kaldırmamı istedi

Cihazımı o dönemde gönderdim ancak pandemi dolayısıyla stoklarda batarya olmadığı için işlemin yapılamadığını söyledi kendisi. Ancak ilerleyen süreçte stokları kontrol etmemi ve stoklarda olduğu durumda tekrar servise göndermemi söyledi. Hatta bana bir referans numarası verdi.

Stok kontrolü yapıp 12 Ekim günü tekrar servise yolladım. Cihazın üzerine konuyu anlatan detaylı bir yazı da yazdım. Günlerdir cihazım yapılıyor sanırken dün aradılar ve cihaz servis ücreti için fiyat biçtiler. Ben de şaşkınlık ile durumu izah ettim ve bunun ücretsiz olarak yapılacağı sözünü verdiklerini hatırlattım. Müşteri temsilcisi durumu bildiren not düştüğünü tarafıma ulaşacaklarını söyledi.

Bugün tekrar arandım ve konudan habersiz başka bir müşteri temsilcisi benden ücreti kabul edip etmediğimi soruyor. Ona da durumu anlattım ancak kendisi bilmiyorum bilmiyorum diyerek beni geçiştirdi.

Kısacası beni aylardır oyalıyorlar. Verdikleri sözün arkasında durmuyorlar. Bana ücret biçecekseniz benim şikayetimi kaldırtmanızın ne anlamı var. Ben paramı ödedikten sonra elbette yapacaksınız cihazımı. Bana yardımcı olmuş mu oldunuz. Rezillik.

İlk aldığım dönemden beri defalarca sorun, yaşamama rağmen herkese önerdim, en yakın 4 arkadaş Monster kullanıyorduk ama sorun yaşamayan yok. Nasıl zamanında herkese şiddetle önerdiysem şimdi de katiyen önermiyorum. Fiyatına aldanıp aldığınız cihazlar TOFAŞ misali servisten çıkmıyor. Bu cihazları 2 sene kullanmıyorsunuz sonrasını da düşünün. Ya da her seferinde çözülse de zırt pırt bir sıkıntıdan dolayı cihazı servise göndermek size nasıl hissettirir? Sadece düşünün...

Ek olarak Monster'den herhangi bir yetkilinin tarafıma ulaşmasını istemiyorum. Ben şikayetimi herkes görsün insanlara kılavuz olsun diye yazıyorum. Sizden artık herhangi bir şeyi çözmenizi beklemiyorum.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Gürkan 23 Mart 12:25

Monster Notebook'a teşekkür ederim çok ilgililer :)

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler