Monster Notebook İade Ücretinin Eksik Yatırılması!

Mahmut Mahmut3 hafta önce

20.08.2020 fatura tarihli 11.766,70 TL fiyatındaki kredi kartım ile aldığım T7 V20.2 cihazı oyunlarda donma, kasma, düşük FPS alma, ofis modunda dahi dayanılmaz fan sesi ve son olarak aniden kapanıp tekrar açılmamasından dolayı cayma hakkımı kullanabileceğim süre (15 gün) içerisinde 01.09.2020 tarihinde faturası ile birlikte bizzat özel aracımla şehirlerarası yol katederek Monster Ankara şubesine ellerimle teslim ettim. Maksadım kargo ile yaşanacak sorunların oluşmasına mahal vermemekti. 02.09.2020 tarihinde mobil bankacılıktan kredi kartımı kontrol ettiğimde Monster Notebook’tan 10.000 TL geri iade yapıldığını gördüm. Fakat 1.766,70 TL’lik kısım iade edilmemiştir. Mesafeli satış sözleşmesinde faturanın iade edilmediği takdirde KDV iadesi yapılmamaktadır denilmektedir. Şunu açıkça belirtmek isterim ki ürünü faturası ile birlikte teknik servisteki arkadaşa bizzat teslim ettim. Kamera kayıtlarını incelerlerse görebilir. Eğer bunun dışında bir sebep varsa ivedilikle şahsıma bilgilendirme yapılmasını rica ediyorum. Aksi takdirde bekletmekte olduğum Tüketici Hakem Heyeti başvurumu işleme sokacağımı, şayet; heyet kararından olumlu sonuç alamadığım takdirde Tüketici Mahkemesi hukuki yolunu kullanacağımı önemle belirtmek isterim. Kullanamadığım ve yasal olarak şartları yerine getirmekte özen gösterdiğim halde bu tarz bir mağduriyeti kabullenmeyeceğimi ısrarla ifade etmek isterim.

Cevaplar

profile-icon Mahmut 3 hafta önce

Sürecin doğru analizinin yapılması için tarihsel adımları tekrarlıyorum; 1- Ürün tarafıma teslimi, 2- Teknik kontrollerin tarafımca yapılması, 3- Şikayetlerin ortaya çıkması, 4- 15 günlük süre içerisinde ürünü bizzat elden şubeye teslim etmem, 5- Teslimden sonraki gün paranın %85’nin kredi kartıma iade edilmesi, 6- Eksik iade ile alakalı bilgilendirme yapılmayışı, 7- Şikayetvar.com’da konu ile alakalı şikayet oluşturmam, 8- Firmayı şahsen arayıp süreci sormam, 9- Eksik iadenin ödenmesi için bizzat Iban numaramı vermem, 10- Genel merkez tarafından sürecin çözüleceğine dair bilgilendirme ve şikayetin kapatılması yönünde rica, 11- Eksik iadenin hesabıma havale edilmesi. Bu süreçlerin yaşanmasındaki en yaralayıcı nokta; kişinin hukuk temel ilkelerine ve sözleşmeye hakim olmaması durumunda yaşayacağı yalnızlık, muhatap bulamama ve mağduriyettir. İhtilaf yönetiminde başarılı bir firma süreç kontrolüne hakim olmalıdır. Bu açıdan Monster’ı başarısız buldum. Hem iade ettiğim ürünün teknik servis incelemesinin sonuçlanıp sonuçlanmadığının hem de iadenin eksik kalmasının bilgilendirmesinin yapılmaması durumun kısa özetidir. Müşterilerin hukuki ve insani haklarının korunduğu başarılı bir süreç yönetiminin olduğu bir firma olması dileğiyle.

Monster Notebook Logo Monster Notebook 3 hafta önce

Değerli MONSTER Kullanıcısı, Talebiniz firma yetkililerimiz tarafından görülmüştür ve hassasiyetle ele alınacaktır. Memnuniyetinizi sağlamak için birim yetkilimiz en hızlı şekilde sizinle iletişime geçecektir.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler