Monster Notebook ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Turgut'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

Monster Notebook Bilgisayar Bozularak Geri Geldi

4.155görüntüleme
Turgut
Turgut 25 Kasım 2020 00:29

Bende Monster Tulpar t7 laptop var ve en başta şunu belirteyim kardeşimde de bendeki bilgisayarın aynısından var. Tek farkı benimkinde normal SSD kardeşiminkinde m2 SSD var. Yaklaşık 1.5 2 sene önce PC'min fanı arızalandı. Bende internetten sipariş verdim ve gelen orijinal ürün değildi ve 1 ay kadar sonra bozuldu (PC'yi çok yoğun kullanıyordum). Bende orijinal gibi olmaz diyerek servisi aradım. Model vererek fan sipariş etmek istediğimi söyledim bana bilgisayarın oraya gönderilmesi gerektiğini bu şekilde gönderim yapmadıklarını söylediler. 

Bende gönderdim ve bana bataryanın, şarj aletinin ve fanın arızalı olduğunu ve hepsinin toplam 1200 TL kadar bir fiyata değiştirilebileceğini söylediler. O zamana göre meblağ biraz yüksek olduğundan eğer orijinal fan takacaksanız sadece fanın değişmesini istiyorum dedim. Ve beni arayan temsilciye diğer parçaları daha sonra sizden nasıl alabilirim diye sorduğumda bana arayarak model söylerseniz gönderimini yaparız dedi. Bataryamın sorunu az gitmesiydi. 

Oda beni rahatsız etmiyordu. Zaten fişe takılı kullanıyordum. Şarj aletimin sadece bilgisayara takılan ucu artık çok boşlamıştı ve tam oturmuyordu. Fanın ödemesini yaptım ve bilgisayarım tamirden geldi. İnanın oyun oynamayı seven biri olarak zaman çok zor geçti. Bilgisayarımı hemen buradaki bilgisayarcı arkadaşıma götürdüm ve şarj kablosunun ucunu, toz temizliği ve termal macun yenilemesi yaptırdım. Yaptırırken fanın orijinal le alakası olmadığını gördüm internetten aldığım fanla aynıydı. Biraz moralim bozuldu sonrada herhalde artık bu şekilde üretiyorlardır diye kendimi avuttum. Sonra büyük bir heyecanla eve ® geldim ve PC'yi fişe taktım çalıştırdım baktım pil 0. Şarj olur diye düşündüm sonra baktım şarj olmuyor hep sıfır. Bozulacağı varmış servise gittiği zamana denk gelmiş dedim. Oyuna girdim 1 saat civarı sonra pat Mavi ® ekran. 

Daha önce hiç başıma gelmediği için bir anlam veremedim. Sonra 5 saat iyi sonra bir daha sonra 2 saat iyi sonra bir daha. Aldım arkadaşın yanına gittim tekrar. Temiz bir format attırdım ama nafile. PC servisten geldi pil hiç şarj olmuyor, sürekli mavi ekran veriyor derken bir gün bir kapandı açılmıyor. Bilgisayarcıma götürdüm ekran kartı kısa devre arızalı dedi. Monster servisi ekran kartına 5250 TL fiyat verdiği için ben ikinci el bir ekran kartı alıp kendi bilgisayarcıma taktırdım. Şimdi de Bios güncellemesi istiyorum kardeşimin Bios sürümü benimkinden daha yüksek olmasına rağmen sizdeki Bios sürümü en günceli diyorlar bana. Daha yazacak çok şey var.

Monster Notebook Logo
Monster Notebook25 Kasım 2020 00:30

Değerli MONSTER Kullanıcısı, Talebiniz firma yetkililerimiz tarafından görülmüştür ve hassasiyetle ele alınacaktır. Memnuniyetinizi sağlamak için birim yetkilimiz en hızlı şekilde sizinle iletişime geçecektir. Saygılarımızla, MONSTER Müşteri Hizmetleri

Monster Notebook Logo
Monster Notebook26 Kasım 2020 09:46

Değerli MONSTER Kullanıcısı, Talebinizi ilettiğiniz günden bu yana, müşteri temsilcilerimiz sistemde bulunan telefon numarası üzerinden tarafınıza ulaşamamıştır. Çözüm sürecini hızlandırabilmemiz için lütfen 0850 255 11 11 no.lu MONSTER Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçiniz. Saygılarımızla, MONSTER Müşteri Hizmetleri

Turgut
Turgut26 Kasım 2020 10:08

Müşteri hizmetleriniz şikayetimi yazdığım günün ertesi günü saat 10:27 de sadece bir kere aramış. 4 - 12 vardiyası çalışıyorum. Uyuduğum saate denk gelmiş. Öğlen saatleri ararsanız ulaşabilirsiniz.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler