Toplam çözüm sayısı
..
Mondi ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hyrn'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Mondi'ciler Ürünü Bozdular

462görüntüleme
Hyrn
Hyrn 16 Eylül 22:46
Mondi'ciler Ürünü Bozdular

Mondi'den Prada yemek odası takımı aldım. Peşin nakit ödedim ve duvar saatli ayna takıldığı günden beri çalışmıyor! Kurmaya gelen kişiler daha ilk günden saatin saniyesini kırmışlar ve üzerine yapıştırmışlar. Bir haftalık ürün ve bozuk çalışmayan hiçbir e yaramayan duvar saati!

Mondi Logo
Mondi16 Eylül 22:52

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 11 numaralı iletişim hattımıza ya da www.mondi.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Mondi Müşteri Hizmetleri

Mondi Logo
Mondi1 ay önce

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, mondi Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 11 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.mondi.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Hyrn
Hyrn2 hafta önce

Mondi genel merkezden hemen arayıp ilgilendiler, ürünü aldığım Masko firması ile görüşüp, anında geri dönüş sağlandı buraya kadar her şey çok hızlı idi... Ürünü yenisi ile değişeceğini söylediler. O hafta Ne zaman olacağını sorduğum da bir gün veremeyip sizi bir iki gün öncesinden arayıp haber vereceğiz dendi. Salı günü arayıp ürünü teslim edeceklerini söylediler, (söyledikleri gibi bir iki gün öncesinden haber vermedikleri için) o gün evde kimse yoktu. Perşembe günü olur mu dediğimde gün veremiyorum dedi görüştüğüm kişi. Cumartesi tekrar aradım pazartesi aramamı söyledi. Pazartesi aradım dalga geçer gibi biz size gönderdik siz yoktunuz deniyor. Doğru düzgün ne gün ne de ürünün ne zaman teslim olacağı bilgisi alamıyorum. Sadece ürününüz değişecek ama zaman gün belirlenemiyor! Evde kimse olmadığını söylemeye çalışıyorum görüştüğüm mağaza da yeterli açıklama yapan çıkamıyor maalesef. Mağaza sevkiyat planlamayı, sevkiyat lojistiği herkes birbirine yollayıp birbirini suçlayıp duruyor. Masko dan aldığıma çok çok pişman oldum. Bu şekilde uğraştırdıkları için aldığım tüm ürünün geri ifadesini talep edeceğim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile