Toplam çözüm sayısı
..
Mondi ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Özden'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma
ile

Mondi Yeni Tuğra Eksik Bilgi Verdi Ve Çok Geç Teslimat Yaptı

998görüntüleme
Özden
Özden 11 Ağustos 2021 20:05

26 Nisan'da lavin ranza ve sleeper yatak siparişi verdik, 1-Bize 20 gün sonra teslim edileceği söylendiği halde faturaya '45 gün verildi' yazılmış. 2-Ürün seçimi sırasında yatağın özellikleri eksik söylendi, tek taraflı olduğunu internetten baktığımızda gördük ve siparişten sonraki gün telefonla mağazayı arayıp melodi yatak ile değişim yaptık. 3- Siparişten 20 gün sonra teslimat tarihini öğrenmek için mağazayı aradığımızda 1 haftalık daha gecikme yaşanacağı söylendi. (teslimat süresi 20iken 45, daha sonra 52 güne çıktı) 50 gün sonra teslimat tarihini bildirmek için arandık (19 Haziran'da teslim edildi) 4-ürünlerin siparişini verirken ranza ve yatak ölçülerinin aynı olduğunu teyit ettirdik (internet sayfasında ranzanın boyunun 200 cm yazdığını söyledim satış elemanına, kendisi ayaklarıyla birlikte 200 cm olduğu yani kapladığı alanın yazdığı söyledi, broşür, katalog vs. Bakmadan emin olmadan yanlış bilgi verdi ) ikisinin de 90*190 olduğu söylendi fakat teslimatta gördük ki yatak boyu 10 cm kısa. ( lavin ranza 90*200, melodi yatak90*190 getirildi). 5-hatanın düzeltilmesi için mağazayı aradığımda satışı yapan kişinin bize ulaşıp sorunu çözeceği söylendi ama arayan yok! 6-Geri dönüş olmayınca mağazaya gittim ve bütün ranzalara 1 boy küçük yatak verildiğini, tam boy verildiğinde yatakta potlama olduğu (satış esnasında değil, satış sonrası söylendi), istersem özel ölçü olan 90*200yatak ile ücretsiz değişim yapabileceğim fakat 1.5 ay beklemem gerektiği söylendi (hem özel ölçü hem ücretsiz, nasıl olacaksa! ) Yani satın alırken yine eksik bilgi verildi. 7- Başka bir mobilya üreticisinden kalın sünger kestirip Ranzada eksik olan kısma koydum. Hata 1 değil 2 değil! Lütfen satış elemanlarınızı dürüst insanlardan seçin!

Mondi Logo
Mondi11 Ağustos 2021 20:06

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 11 numaralı iletişim hattımıza ya da www.mondi.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Mondi Müşteri Hizmetleri

Mondi Logo
Mondi18 Ağustos 2021 15:03

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, mondi Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 11 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.mondi.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon
Yeni karşılaştırma
ile