Mondi Teslimatın Gecikmesi Geri Dönüş Olmaması

Tuğba Tuğba3 hafta önce

30 Temmuz 2020de Çanakkale/Biga Mondi/Sim mağazasından almış daha doğrusu alamamış olduğum köşe takım bugün 59 gün geçmesine rağmen hala ulaşmadı. Ve bayii aradığımda farklı bir numara verip bir de burayla görüşün deyip yönlendiriyorlar. Verdikleri numarayı aradığımda farklı günlerde 3 ayrı müşteri temsilcisiyle görüşmeme rağmen 3ü de kayıt açıyoruz demekten başka hiçbir şey yapmadılar ve ben buradaki mağazayı arayıp durumu iletiyorum bana dedikleri tek şey size dönüş yapacağız. Fakat bir Allah ın kulu da arayıp şöyle şöyle bir durumdan dolayı gecikme yaşandı dese yine ilgileniyorlar diyeceğim fakat gerçekten ilk kez alışveriş yapmış Mondi/sim mobilyadan asla alışveriş yapmayı düşünmüyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Tuğba 5 gün önce

Uzun süren teslimat sürecinden sonra zaten üründe bir sıkıntı olabileceğini aklımdan geçiriken ürünüm en nihayetinde teslim edildi fakat asla 3 ay beklediğime değmedi. Her şeyden öte siz şikayetlerinizi bildirirken ürünü satan mağazanın tavrı. Ürünün para iadesini değil de içime sinmediğini, beklediğim gibi gelmediğini belirtmeme rağmen farklı bir ürünle değişim yapmak istediğimi söylediğimde kesinlikle iade ya da değişim yapamayacaklarını belirten aynı mağaza, ürünüm bana gelmediğinde şaşırtıcı bir şekilde depodaki ürünü teklif edebiliyor. Gelen ürünün köşe birleşim yerini takan ustalar uğraşmasına rağmen oturtamadı ve biri yukarıda diğeri aşağıda kaldı, hadi ona usta göndereceklerini söylediler. Karşılıklı 2 tarafın oturma kısmının dikişlerinin farklı olduğunu, bir tarafın daha yukarıda kaldığı için o kısma aylarca oturulmuş da açılmış gibi göründüğünü fotoğraflarla ispatlamaya çalışsam da, mağazada 5 kişinin baktığını fakat ellerindeki ürünlerle aynı olduğunu iddia ettiler. Yani her halükarda kendilerini haklı çıkartacakları bir konuşma sonunda elimde aylarca düşünüp karar verip sağlam olsun, kaliteli olsun, içime sinsin deyip de aldığım fakat hizmet sürecinden ve bazı yerlerin hatalı olduğu bir ürün kaldı. Bu arada ürün gelmediğinde, ilk taksit ödemem geldiğinde arayıp ürünüm gelmedi, gelmeyen ürüne para vereceğim, en azından teslim edildikten sonra taksitlerime başlıyım dediğimde, bana söylenen firma size güvenip ürün veriyor, taksitlerinizi zamanında ödemeniz sizin referansınız olur diye, bence bu da bu firmanın referansı. Ben ürünle ilgili hataların kabul edilip ürünümün değiştirilmesini ya da tamamen farklı bir ürünle değiştirilmesini istiyorum.

Mondi Logo Mondi 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 11 numaralı iletişim hattımıza ya da www.mondi.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Mondi Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler