Toplam çözüm sayısı
..
Mondi ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Berat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Mondi Defolu Ürün Geldi Ve İlgilenilmiyor

4.833görüntüleme
Berat
Berat 28 Kasım 2020 10:14
ÇözüldüÇözüldü
Berat'ın Teşekkür Mesajı
“Esra Hanıma teşekkür ederim arayıp bilgilendirme yaptı.”

Ankara siteler Tuğra Mondi den Metropol köşe takımı, Armada TV ünitesi ve helen yatak odası takımı aldık almaz olaydık. Eşyalar Diyarbakır'daki evimize montaj olacaktı lakin 25.07.2020 tarihinde montaja kendi montajcısı olmayan montajdan anlamayan bir adam yollamışlar. Sağ olsun Diyarbakır'daki bayi daha sonrasında montaj hatalarını telafi etti. Ankara Tuğra Mondi'nin ürünleri satarken " aman sakın Diyarbakır'dan almayın onlar ilgilenmiyor biz sonuna kadar arkanızda dururuz vs." söylemlerine aldanarak maalesef ki Diyarbakır'da kullanacağımız eşyayı Ankara Tuğra ticaretten aldık. Metropol köşe takımı fabrika ®syon defolu geldi köşenin orta ayak yeri yok ayağı girmiyor ve minderi pişik bir durumda geldi. Her aradığımızda ben ilettim servis kaydını açtım diyerek oyalıyorlar. 20.11.2020 tarihinde 4443311 numaralı ana servisi aradığımda adıma açılan daha önceki servis kayıtlarının ertelendiğini öğrendim. Anlayacağınız 1-2 aydır boş yere beklemişiz. Üstelik defolu ürün geldiği yetmezmiş gibi ürün değişiminin olmayacağını, servisin gelip hatalı parçayı alıp tamir ederek geri getireceğini söyledi daha önceden. (diğer bayilere şifahen durumu aktardığımda ise ürünün ilk geldiğinde defolu olduğu için ürünü satan bayinin değiştirmesi gerektiğini öğrendim.) servisin gelmesi 2 ayı geçti halen gelen yok kim bilir gelse koltuğu kaç ayda tamir ederler. 

Bugün satın aldığım Tuğra Mondi'nin sahibi g** bey Ankara fabrika bölge servis müdürü olarak bahsettiği o** b** isimli şahısla mesajlaşmalarını atmış ve o** b** isimli şahsın mesajda dediği laf oturduğum bölgenin uzak olması tek bir çağrıya servis yönlendirememesiymiş. (oturduğum yer Diyarbakır merkeze 50 km uzaklıkta D** isimli ilçe Ergani Mondi bayine ise 25 km yani uzak falan değil) her şey ürünü satıp parayı alana kadar anlayacağınız. Ürünün arkasında durmak gibi bir prensipleri yok ilgi alaka sıfır. Ama sağ olsun Tuğra ticaretin sorumlusu galip ilgileniyor ilgilenmesine de elinden bir şey gelmiyor adamın. Şikayetim Mondi'nin servisinedir en çok. Hem defolu ürün gönderip hem de servis gelmiyor anlayacağınız. Bizzat kendimin 4443311 numaralı telefondan çağrı açmam 7 gün oldu. Halen dönüş yok. 20. Günün sonunda halen çözülmezse tüm kanıtlayıcı belge ve ürün teslim raporunu sunmak suretiyle Tüketici Mahkemesi, Hakem Heyeti, her yere başvuracağım.

Mondi Logo
Mondi28 Kasım 2020 10:17

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 11 numaralı iletişim hattımıza ya da www.mondi.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Mondi Müşteri Hizmetleri

Berat
Berat30 Kasım 2020 10:28

Esra Hanıma teşekkür ederim arayıp bilgilendirme yaptı.

Mondi Logo
Mondi30 Kasım 2020 10:29

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, mondi Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 11 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.mondi.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler