Modaselvim'de Sipariş İle İlgilinmemek

Ahmet Ahmet1 hafta önce

04/05/2020 tarihinde Modaselvim isimli siteden kapıda nakit ödemeli bir ürün aldım. Ürünün bedeninin büyük gelmesinden dolayı 11 mayısta değişime gönderdik satıcı kargoyu 12 mayısta almış fakat değişimi sistemine 13 mayısta işlemiş olduğundan istediğim beden kalmamış ve aynı gün sistemdeki telefonuma ürün bedeli hesabınıza değişim çek olarak tanımlandı şeklinde mesaj geldi. Bugün siteyi aradığımda istemiş olduğum ürün bedeninin değişiminin sisteme yüklenmesi sırasında bittiğinin bu nedenle değişim sağlanamadığı bildirildi. Parayı iade edin dediğimde IBAN numarası istendi. Acaba herkesin bankada bir hesap numarası olma zorunluluğu mu var. Bir de ürün eline ulaşalı bir hafta olmuş sadece değişim çeki şeklinde mesaj gönderilmiş bu nasıl bir satış sitesi müşteri aramasa müşterinin ödediği para arada kaynayıp gidecek.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ahmet 6 gün önce

Yapmış olduğum şikayet üzerinden 2 saat geçmeden firmadan arandım ve söylenen ilk şey daha önce değişim için gönderilen ürünün değişimin sağlandığı bu nedenle şikayeti kaldırmam. Eğer şikayeti kaldırmak gibi bir düşüncem olsaydı baştan şikayeti yazmazdım. Şikayet yazmadan önce satıcı firmayı arayıp durumu anlattım karşımdaki kişiye değişim yapılmadı ise paranın neden iade edilmediğini sormak oldu aldığım cevap IBAN numaranız yoktu bu nedenle değişim çeki tanımlanarak mesaj olarak kayıtlı telefona bildirildi oldu. Şikayetten sonra ise herhangi bir IBAN numarasının bildirilmesi yeterli dendi. Bu alış-verişte paranla rezil olmayı öğrenmiş oldum. Mal alıyorsun sözleşme sonucunda değişim yapılacağı yazıyor ama değişim için malı iade ediyorsunuz değişim sağlanmıyor. Kimse aramıyor şikayet sonucunda hem aranıyorsun hem de aynı gün değişim işlemi yapılıyor bundan sonra söz konusu firmadan hiçbir zaman alışveriş yapmayacağım gibi alışveriş yapacak olanlara yaşadığım durumu anlatmak olacak. Özellikle de beni arayarak adının şeyma olduğunu söyleyen müşteri temsilcisinin değişimi gerçekleştirdik şikayetinizi kaldırın sözünü. Bu bir teşekkür mesajı değildir sözleşme geeği satıcı malın değişimini yapmak zorundadır.

Modaselvim Logo Modaselvim 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz ile ilgili 19.05.2020 tarihinde şikayetvar.com yetkilimiz sizinle iletişime geçmiştir. Bundan sonrasında ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletebilirsiniz. Saygılarımızla Modaselvim Müşteri İletişim Merkezi 0212 550 52 52

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler