01 Kasım
#12886310

Modaselvim Mağduriyetim Konusunda Destek Vermeyen Firma

Modaselvim müşteri hizmetlerini aradım haftaya pazar düğünümün olacağını ve paketin en geç 06.11.19 tarihinde bana ulaştırılması konusunda destek istedim direk olumsuz şekilde konuştu müşteri hizmetleri yeni sipariş verin demektedir.


Kartımın limiti bittiğini anlattıysam da aynı cümleleri ezberlemiş gibi olmaz demekte eğer kurumsal büyük firmalar bu tür aciliyet durumunda bizlere destek vermeyecekse kurumsal firmadan alışveriş yapmamızın amacı nedir?


Yeni bir ürün satışına mı çalışıyorlar şu an aşırı mağdurum ve bunun çözümü için firma herhangi bir müdahalede bulunamayacağını belirtmektedir.

Özlem Özlem 3.550 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Modaselvim Temsilcisi01 Kasım

    Değerli müşterimiz, İade ve değişimlerde ürünler firmamıza ulaştıktan sonra 48 saatlik bir kalite kontrol sürecine tabi olduktan sonra talebiniz doğrultusunda işleminiz gerçekleştirilir. Sizlerin ürünü 01.11.2019 tarihinde modaselvim tarafına ulaştırılmıştır . Modaselvim tarafına göndermiş olduğunuz ürün yasal süreçler içerisindedir. Değerli müşterimiz ürünlerinizi sipariş verirken iade değişim süreçleri bilgisi verilmektedir . Sizlerde bu süreçleri kabul ederek siparişlerinizi oluşturmuşsunuz aksi takdirde tarafımızdan doğan bir sorun söz konusu değildir . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletebilirsiniz. Saygılarımızla Modaselvim Müşteri İletişim Merkezi 0212 550 52 52

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler