17 Mart
#11725993

Modanisa'nın Yaşattığı Kargo Sorunu!

İlk defa sizden alışveriş yaptım ama pişman oldum. Çözüm üretmeyen bir firma. Siz çözüm üretmezseniz bende sizin vizyonunuzu buraya yazarım.


05.03.2019 'da Modanisa sayfasından sipariş verdim. Siparişimi oluştururken MNG Kargo'yu tercih ettim, fakat AGT Kurye'ye verilmiş siparişim. Kurye falan kapıma gelmedi. Bizde MNG Kargo'da zannediyoruz kargomuzu. Kargocuda ürünü iade etmiş. Ben MNG Kargo'yu işaretliyorsam neden farklı bir kargo firmasıyla gönderiyorsunuz? O zaman kargo firması işaretlemeyi kaldırın, bizde işaretlemeyelim.


Hadi onu geçtim geri arıyorum ürünümü geri gönderin diye, ürününüzü geri gönderemiyoruz diyorsunuz. Parasını verdiğim ürün benimdir. Bu ürünü alırken fatura benim adıma kesildi, kargo firması benim adıma nasıl iade faturası kesiyor onu anlamadım.

Caner Caner 976 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Caner'in Teşekkür Mesajı19 Mart

    Teşekkürler sorun çözülmüştür

  • Modanisa Temsilcisi18 Mart

    Sayın Caner S., 18.03.2019 tarihinde yaptığımız görüşme ile ilettiğiniz konuyla ilgili detayları ve çözümlerimizi sizinle paylaştık. Memnuniyetinizi sağladığımız için çok mutluyuz. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için 0850 333 64 72 numaralı Müşteri Hizmetlerimiz’i arayabilir ya da [email protected] adresimizden iletişime geçebilirsiniz. Hayırlı günler dileriz. Saygılarımızla Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

  • Modanisa Temsilcisi17 Mart

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. Gün içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları