sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Modanisa Ürün İadesi Yaptım Fakat Param İade Edilmiyor

Çiğdem Çiğdem5 gün önce

06/02/2020 tarihinde ürünü kargoya verdim müşteri hizmetleri 07/02/2020 tarihinde kargomun ellerine ulaştığını söylüyorlar fakat bilgilerime ulaşamadıklarını ifade ediyorlar. Ürünü internet üzerinden mail adresi belirtmeden aldım ve gelen faturayı kargonun içine koyduğum için sipariş numaramı hatırlamıyorum.

Kapıda ödeme yaptığım için arayıp banka bilgilerimi almaları gerekli fakat bir haftadır arayan soran yok. Dün müşteri hizmetlerinden k*** hanımla 14.18 sularında yaklaşık 25 dakika görüşmeme lazım yine klasik sipariş kodu mail adresi soruyorlar isimden bulamadıklarını ifade ediyorlar. İsmim ç*** g*** telefon numaram 0544526**** Adresim ürünü teslim ettikleri çalışma adresi Zeytinlik Mah. Yosun CD. No.:5* Merkez Sinop.

Ürünü alırken bunların hepsini istediler AMA şu an para iadesi yapmamak için ellerinden gelen zorluğu çıkarıyorlar. Ürün iadesi yaptım kargo evrakını ekledim artık çözüm bulamaz iseler Tüketici Mahkemesi'ne vereceğim. Bu kadar sorumsuz bir şirket politikası olamaz. Bu ürünü kargolarken gönderdiğiniz adres geri iade evrakları şirketin elinde AMA bulamıyoruz göremiyoruz bahanelerine sığınıyorlar. Yarın da çözüm adımı atılmazsa mahkemede nasılsa ücret iadesini ve tüm zararımı karşılamak zorunda kalırlar. Kapıda ödeme yaparak daha doğrusu bu şirketten alışveriş yaparak hata etmişiz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Modanisa Logo Modanisa 5 gün önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. 24 saat içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler