14 Şubat
Yorum Yap
#11585054

Modanisa Tedarik Süresi Sorunu!

9 gün önce bir çanta sipariş ettim tedarik süresi 2-7 iş günü şeklinde belirtilmiş 7 iş günü süresi bugün dolduğu halde müşteri hizmetlerini arayıp 'tükenmiş bir ürünü mü satın aldım ne zaman kargoya verilecek siparişim' dediğimde maksimum 10 günü bulur diyor üzerine 10 günü de geçebilir diyor. O zaman neden maksimum 10 gün diyorsunuz? Sitede neden yanlış bilgi veriyorsunuz?


Tedarik süreniz ne ise sitede de o şekilde bilgi vermelisiniz! Daha önce konu ile ilgili müşteri hizmetlerinden şikayet oluşturmuştum yeniden arayıp sordum mağduriyetimin devam ettiğini belirttim mailime şikayetiniz çözümlenmiştir şeklinde mesaj alıyorum. Bu ne demek? Sisteminizde her şey güllük gülistanlık gözüksün tek amacınız bu sanırım! Ayrıca para iadesi değil sitenizde belirttiğiniz gibi maksimum 7 iş günü içerisinde ürünümü teslim almak istiyorum!

Merve Merve 1.680 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Modanisa Temsilcisi15 Şubat

    Sayın MERVE C ., 15.02.2019 Tatarihinde yaptığımız görüşme ile ilettiğiniz konuyla ilgili detayları ve çözümlerimizi sizinle paylaştık. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için 0850 226 47 21 numaralı Müşteri Hizmetlerimiz’i arayabilir ya da www.modanisa.com sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hayırlı günler dileriz.

  • Merve15 Şubat

    Gün içerisinde telefonla aranmadım. Çözüm olarak siparişimi iptal etmişsiniz (ki çözüm olarak aldığım ürünün tarafıma gönderilmesini istemiştim.) şimdi aynı çanta tükenmek üzere olarak yeniden satışta. Biri şikayet etti onunkini çözdük (! ) siparişini iptal edip, şimdi yeni mağdur arıyoruz diyorsunuz tebrikler... Olmayan çantayı mı satışa sunuyorsunuz bu nasıl bir kandırmaca!

  • Modanisa Temsilcisi14 Şubat

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. Gün içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları