04 Aralık
Yorum Yap
#11246787

Modanisa Siparişlerimi Aldım, Şal Çıkmadı İçinden!

Modanisa sayfasında alışveriş yaptığım gün hediye şal kampanyası vardı. Siparişlerimi aldım, şal çıkmadı içinden. Müşteri hizmetlerini aradım, oradaki arkadaşın sürekli tekrar ettiği şey "siparişinize şal eklenmemiş, sistemsel bir sorun, diğer her şeyi tam aldıysanız şikayet oluşturamıyoruz" ısrarım üzerine sözde şikayet yazıldı, referans numarası istedim, böyle bir uygulamamız yok size bilgi vereceğiz dendi, telefonu kapattığım an "probleminiz çözüldü" şeklinde mail aldım.


Şal hiç mesele değil ama yapamayacağınız şeyi neden taahhüt ediyorsunuz? Müşterinin sorununu çözemeyen müşteri ilişkileri ne işe yarar?

Şebnem 581 Okunma

Cevaplar

  • Modanisa Temsilcisi04 Aralık

    Sayın ŞEBNEM A, 04.12.2018 tarihinde yaptığımız görüşme ile ilettiğiniz konuyla ilgili detayları ve çözümlerimizi sizinle paylaştık. Tekrar memnuniyetinizi sağladığımız için çok mutluyuz. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için 0850 226 47 21 numaralı Müşteri Hizmetlerimiz’I arayabilir ya da www.modanisa.com sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hayırlı günler dileriz.

  • Modanisa Temsilcisi04 Aralık

    Sayın ŞEBNEM A. , İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. Gün içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler