21 Şubat
Yorum Yap
#11619463

Modanisa Sipariş Fiyaskosu!

Modanisa adlı firmadan 11 Şubat tarihinde tek ürünlük bir siparişim oldu. 13-20 Şubat tarihleri arasında teslimat süresi olmasına rağmen ürün halen kargoya dahi verilmedi ve iki kez müşteri hizmetlerinden bilgi rica etmeme rağmen sadece gereksiz birkaç cümle ile geçiştirdim. Kaç gündür neyin tedariği anlamadım sanki uçak sipariş etti. Firmadan ilk alışverişimdi ve de bu sorumsuzluk nedeniyle son alışverişim oldu.

Ümmühan Ümmühan 843 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Ümmühan'ın Teşekkür Mesajı21 Şubat

    İlgilendiğiniz ve sorunu çözdüğünüz için teşekkürler 😊

  • Modanisa Temsilcisi21 Şubat

    Sayın ÜMMÜHAN D., 21.02.2019 tarihinde yaptığımız görüşme ile ilettiğiniz konuyla ilgili detayları ve çözümlerimizi sizinle paylaştık. Memnuniyetinizi sağladığımız için çok mutluyuz. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için 0850 333 64 72 numaralı Müşteri Hizmetlerimiz’i arayabilir ya da [email protected] adresimizden iletişime geçebilirsiniz. Hayırlı günler dileriz.

  • Modanisa Temsilcisi21 Şubat

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. Gün içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları