28 Aralık 2018
#11369188

Modanisa Satış Sonrası İlgisizliği!

26.12.2018 tarihinde vermiş olduğum sipariş için 3 gün sonra sipariş sorgulama için çağrı merkezini aradığımda ürünün iadesinin gerçekleştiğini söylediler. Bu iade işlemini de kargo kaynaklı bir hata olduğunu belirtiyorlar. Ürünü şu an kontrol ettiğimde stoklarda gözükmüyor yani Modanisa stokta olmayan ürünü satışa çıkararak benim paramı çekiyor ve işletiyorlar sonrasında tarafıma hiçbir bilgi vermeden iade oluşturuyorlar. Modanisa'dan şikayetçiyim. Mağduriyetimin arkasında hiçbir şekilde durmuyorlar. Gereken yaptırımların uygulanmasını istiyorum.

Alper Alper 1.476 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Modanisa Temsilcisi03 Ocak

    Sayın ALPER E ., Şikayetinize ait bilgilendirmeniz e-posta üzerinden tarafınıza sağlanmıştır. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için 0850 226 47 21 numaralı Müşteri Hizmetlerimiz’i arayabilir ya da www.modanisa.com sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hayırlı günler dileriz.

  • Modanisa Temsilcisi28 Aralık 2018

    Sayın ALPER E. , İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz.İletişim bilgileriniz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları