3 g
Yorum Yap
#11261349

Modanisa Müşteri Memnuniyeti Yok!

02/12'de siparişimi verdim, kargomu takip ederek detaylı olarak takip etmekteydim. Ancak 6/12 'de teslimat beklerken bugün kargonun iade olduğunu gördüm. Firmayı aradım, Yurtiçi Kargo ile görüşmemi söylediler. Yurtiçi Kargo'yu aradım ancak geçerli hiçbir açıklama yapmadılar. Dağıtıma çıktı mı bilmiyorum bile, beni arayan kimse olmadı, haber verilmedi. Kargo firması ilgisizce başından savdı, Modanisa'ya gelince ne ilgilendiler ne de mağduriyetimi giderdiler. Keşke bu firmadan sipariş vermeseydim, bir hata yaptım. Umarım firma bu konuda hassas davranıp şikayetimi, mağduriyetimi giderirler.

Münife 329 Okunma

Cevaplar

  • Modanisa Temsilcisi3 g

    Sayın MÜNIFE U., 06.12.2018 tarihinde yaptığımız görüşme ile ilettiğiniz konuyla ilgili detayları ve çözümlerimizi sizinle paylaştık. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için 0850 226 47 21 numaralı Müşteri Hizmetlerimiz’I arayabilir ya da www.modanisa.com sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hayırlı günler dileriz.

  • Modanisa Temsilcisi3 g

    Sayın MÜNIFE . , İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. Gün içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler