sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Modanisa Hem Ürün Tedarik Sorunu Hem De Ücret İadesi Sorunu!

Sena Sena3 hafta önce

Modanisa internet sitesinden 2 parça ürün satın aldım (alt ve üstten oluşan bir "takım"). İki parçanın fiyatı da 150 TL’nin üzerinde. 100 TL ve üzeri alışverişlerde 20 TL hediye kuponu vardı ve onu kullanarak alışveriş yaptım. Ürünlerden biri “Modanisa firmasında kaynaklanan sebeplerden ve tedarik sorunundan dolayı” bana iletilmedi ve ücret iadesi yapıldı.

 Ücret iadesi 10 TL eksik yapıldı. Nedeni ise çok saçma ve hiç tatmin edici değil. Sırf 1 değil, 2 parça ürün satın aldığım için indirimimden 10 TL kesiyorlar. Eğer tedarik edilemeyeceğini önceden bilip o 2. Ürünü sipariş etmeseydim ve sadece elime ulaşan ürünü satın alsaydım 20 TL 'lik hediye kuponundan yine de yararlanıyordum ancak şimdi 20 TL’yi 10 TL yaptınız kendi kendinize. Açıklamanız ise hiç mantıklı değil. Daha fazla ürün satın aldıkça daha dezavantajlı oluyoruz, indirim kuponunu ürün sayısına paylaştırma da nedir? 3 ürün sipariş etsem 20/3 yapıyorsunuz herhalde. Ürün başına indirim kuponunu bölüp paylaştırmanın mantığı nedir?  

Ben 150 TL üzeri fiyatla aldığım tek bir ürünle zaten indirim kuponunu kullanmaya hak kazanıyorum. Bu sizden ilk siparişimdi ve hiç memnun kalmadım, bir daha sipariş vereceğimi ve kimseye de önereceğimi hiç sanmıyorum. Tedarik edilemeyen ürünü hala satılabilir gösterip sonra ürününüz tedarik edilemedi demek zaten başlı başına müşteriyi mağdur etmektir. 

Alt ve üst olarak “takım” sipariş ediyorum siz ise birini göndermeyerek takımı bozup belki benim tek olarak kullanmayacağım bir parçayı gönderiyorsunuz bana tek olarak. Ayrıca arayıp sormuyorsunuz diğer ürünü yine de gönderelim mi diye. Çünkü benim ürünü teslim aldıktan sonra gidip kargoya teslim edip size gönderip, iade işlemleriyle ve paramı kesintili iade etmenizle uğraşmama mı istiyorsunuz. Bir de üstüne 10 TL eksik yatırıyorsunuz açıklamanız (! ) ise çok kötü. Kesinlikle art niyetlisiniz!

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Modanisa Logo Modanisa 3 hafta önce

Sayın Sena A. ' ; İllettiğiniz konuyla ilgili size yardımcı olabilmek için iletişim bilgilerinizden sizi aradık ancak ulaşamadık. Mail üzerinden bilgilendirme yapılmıştır. Dilerseniz [email protected] adresimizden ya da 0850 333 64 72 numaralı Müşteri Hizmetleri'mizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

Modanisa Logo Modanisa 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. 24 saat içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler