Modanisa Hediye Ürünleri Göndermiyor

İpek İpek03 Kasım 2019 22:20

22.09.10 tarihinde Modanisa markasının internet sitesinden sipariş vermiştim. Bu siteden ilk kez alışveriş yaptığım için tereddütlerim vardı çünkü bazı ürünlerin sepete eklediğimde fiyatları farklı gözüküyordu. Bu yüzden sitede yer alan ankete de düşük puan verdim.

Siparişimi teslim aldım ve herhangi bir sorun yaşamamıştım ama birkaç gün sonra Modanisa müşteri temsilcisi beni arayarak ankete düşük puan verme nedenimi sordu ve bu memnuniyetsizliğimin telafi edilmesi adına adresime hediye şal gönderileceğini söyledi ama üzerinden 1 ay geçmesine rağmen hediye falan gönderilmedi.

Hediye salında değilim tabii ki ama insanları bu şekilde kandırmaları hiç hoş değil! Bu konuda kandırılan tek kişinin ben olduğumu da düşünmüyorum.

Cevaplar

Modanisa Logo Modanisa 04 Kasım 2019 16:41

Sayın İPEK T Yaşanılan aksaklık adına üzgün olduğumuzu belirtiriz. Memnuniyetinizi sağlamak bizim için çok önemlidir. Tarafınıza kargolanan hediye şalınız 923074778935 takip numarası ile kargolanmıştır takibini https://www.yurticikargo.com/tr/online-servisler/gonderi-sorgula adresi üzerinden sağlayabilirsiniz. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için 0850 333 64 72 numaralı Müşteri Hizmetlerimiz’i arayabilir ya da [email protected] adresimizden iletişime geçebilirsiniz. Hayırlı günler dileriz. Saygılarımızla Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

Modanisa Logo Modanisa 03 Kasım 2019 22:27

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. 24 saat içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler