sta-4-hoverİyi Çözüm

Modanisa Hayal Kırıklığı

Edanur Edanur3 hafta önce

24.01.2020'de verdiğim siparişim bugün elime ulaştı. Çok beğenerek aldığım çantayı askısını koymadan göndermişler. Böyle bir ihmali nasıl yaparlar bilmiyorum. İlk alışverişim değil ama bu gidişle son olacak. Müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlattığımda G** isimli çalışanın benimle konuşması ayrı bir trajediydi. Bir çalışan ancak bu kadar umursamaz olabilir.

Çantanın askısıyla beraber küçük bir hediye gönderelim demek yerine ne yapmak istiyorsunuz diye sordu. Modanisa benim için gitgide bitiyor. Çevremdeki herkese önerirken böyle olumsuz şeylerle karşılaşmam artık önermemem için sebep. Çantanın askısıyla beraber özür mahiyetinde hediye göndermezseniz bir daha alışveriş yapmayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Edanur 2 hafta önce

Eda hanım gün içerisinde arayıp şikayetimle ilgili çözüm üretmiştir. Kendisine çok teşekkür ederim. Ilımlı, sakin konuşması ve empati kurması insanın tüm sinirlerini yatıştırıyor. Kendisine başarılar diliyorum.

Modanisa Logo Modanisa 2 hafta önce

Sayın EDANUR Y., 29.01.2020 tarihinde yaptığımız görüşme ile ilettiğiniz konuyla ilgili detayları ve çözümlerimizi sizinle paylaştık. Memnuniyetinizi sağladığımız için çok mutluyuz. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için 0850 333 64 72 numaralı Müşteri Hizmetlerimiz’i arayabilir ya da [email protected] adresimizden iletişime geçebilirsiniz. Hayırlı günler dileriz. Saygılarımızla Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

Modanisa Logo Modanisa 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. 24 saat içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler