04 Aralık
Yorum Yap
#11249996

Modanisa Haksız Çekim Yaptı!

Pazar günü modanisa dan bir alışveriş yaptım 270 TL'değerinde 6 taksit yapmalarını istedim hesabımdan iki defa 270 TL çekildi. Mesaj gelince fark ettim onlara söyleyince sistemsel bir problem olduğunu ikinci çekimi iptal ettiklerini 3 iş günü içinde paramın tekrar hesabıma geçeceğini söylediler. Bu konu ile alakalı bana bilgi vereceklerini söylediler. 3 gün geçti ne arayan ne bilgi veren var ben tekrar arayıp bilgi alayım dedim bu seferde 14 gün içinde hesaba geçecek diye farklı bir bilgi veriyorlar mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Melek 494 Okunma

Cevaplar

  • Modanisa Temsilcisi4 g

    Sayın MELEK Y., 05.12.2018 tarihinde yaptığımız görüşme ile ilettiğiniz konuyla ilgili detayları ve çözümlerimizi sizinle paylaştık. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için 0850 226 47 21 numaralı Müşteri Hizmetlerimiz’I arayabilir ya da www.modanisa.com sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hayırlı günler dileriz.

  • Modanisa Temsilcisi05 Aralık

    Sayın MELEK Y. , İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. Gün içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler