04 Aralık 2018
Yorum Yap
#11249198

Modanisa 'dan Gelen Kıyafetten Hiç Memnun Kalmadım!

2 ay önce Modanisa'dan 4-5 parça kıyafet sipariş ettim. Triko tunik pantolon takımın 2 ay sonra kolları ve paçası uzamış, dizleri çıkmış durumda.


Toplam 4 ya da 5 kez giymişimdir. Müşteri hizmetlerini aradığımda kullanıcı deformesidir diyorlar.


Tabii ki alıp giydiğim şeyi iade etmek istemiyorum ama en azından memnuniyetsizliğimi bildirmek istedim. Sonuçta bir kıyafeti 4-5 kez giyip çöpe atmak için almıyoruz.


Kendi sitelerinde müşterilerin göreceği bir yorum kısmı göremediğim için buraya yazmak istedim.

Gül Gül 716 Okunma

Cevaplar

  • Gül'nin Teşekkür Mesajı05 Aralık 2018

    Merhaba, şikayetimle ilgili geri dönüşlerinize ve kibar bir şekilde durum izahı yapan hanımefendiye (adını hatırlayamadım) teşekkür ederim, bu kadar hızlı dönüş yapan bir firma görmemiştim. Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Modanisa Temsilcisi05 Aralık 2018

    Sayın GÜL Ç., 05.12.2018 tarihinde yaptığımız görüşme ile ilettiğiniz konuyla ilgili detayları ve çözümlerimizi sizinle paylaştık. Tekrar memnuniyetinizi sağladığımız için çok mutluyuz. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için 0850 226 47 21 numaralı Müşteri Hizmetlerimiz’I arayabilir ya da www.modanisa.com sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hayırlı günler dileriz.

  • Modanisa Temsilcisi04 Aralık 2018

    Sayın GÜL Ç. , İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. Gün içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler