sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Modanisa 32 Gün Önce Verilen Siparişi Teslim Etmedi

Eren Eren18 Haziran 18:42

Modanisa.com internet sitesinde 16 Mayıs tarihinde anneme 60933928 sipariş numarasıyla hediye aldım. Tahmini teslimat aralığı 19-22 Mayıs yazmasına rağmen, bugün 16 Haziran (tam 32 gün) sipariş teslim edilmedi. Konuyla ilgili olarak çağrı merkeziyle 3 kez görüştüm fakat kargonun nerede olduğu, teslimatın neden geciktiğine dair en ufak bir bilgi alamadım. Sadece kayıt açtılar. Evet tam 32 gün ve kargo nerede belli değil. Kargo takip numarası yok :)

Dün çağrı merkeziyle tekrar konuştum; beni bilgilendirin, en azından arayın bilgi verin, gecikme için gönül alın. Fakat bugüne kadar hiçbirisi olmadı. Ben anneme olan mahcubiyetimle kaldım. 210 liralık siparişin maddi değeri umurumda değil. Müşterilerinize gerekli özeni ve ilgiyi gösteremediğizi anladım. Buradan bu şikayeti okuyan herkese söylemiş olayım; "Taşra bir yerleşim yerine teslim olacak bir siparişiniz varsa iki kez düşünmeyi bırakın o siparişi vermeyin" Dünyanın yaşadığı pandemi nedeniyle kargo tesliminde yaşanacak 3-5 günlük gecikmeler kabul edilebilir fakat bir büyükşehire 32 gündür ürün teslim edilmesini sağlayamamak, teslim edilmeyen ürünün takibini yapamamak tam bir yetersizlik örneğidir. Bakalım bekliyoruz ne olacak!

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Eren 30 Haziran 20:04

Merhaba, İlettiğinim konuyla ilgili maalesef yardımcı olmadınız. 2 gün önce para iadesi yapıldı. Tam 44 gündür teslim edilemeyen ürün için iade yapıldı. Sizce ben bir daha kendim veya tanık olduğum bir alışverişte sizi kullandırır mıyım? Benim tecrübe edindiğim bu süreçte maalesef başarısız oldunuz. Her şeyi geçin özür bile dilemediniz.

Modanisa Logo Modanisa 30 Haziran 18:21

Sayın Eren B. ' ; İllettiğiniz konuyla ilgili size yardımcı olabilmek için iletişim bilgilerinizden sizi aradık ancak ulaşamadık. Mail üzerinden bilgilendirme yapılmıştır. Dilerseniz [email protected] adresimizden ya da 0850 333 64 72 numaralı Müşteri Hizmetleri'mizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

profile-icon Eren 25 Haziran 14:00

Bugün siparişimin teslim edilemediği 42. Gün. Çağrı merkeziyle yaptığım beşinci telefon görüşmesi sonunda siparişi iptal etmeyi uygun gördüler. Hayırlı günler diye açılan telefonları hayırsız bir siparişe konu oldu. Buradan da dönüş yaptıkları yok, denetlendikleri de yok. Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Selam ve Dua ile.

profile-icon Eren 22 Haziran 13:59

Şikayetimi ve sorunumu çözmeyi o kadar fazla istediler ki buraya yazdıktan sonra 4 gün geçti hala ses seda yok :) Tam 38 gündür kargo yok, takip numarası yok, nerede olduğu belli değil. Sizi denetleyen bir kurum yok mu? Bu nasıl bir boşvermişlik.

profile-icon Eren 18 Haziran 18:58

Benimle irtibata geçmek için buraya yazmam mı gerekiyordu? Kapatın o zaman kendi çağrı merkezinizi. Şikayet yazılınca geri dönen vasıfsız bir otomatik mesaj.

Modanisa Logo Modanisa 18 Haziran 18:45

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili çözüm üretebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmeyi çok istiyoruz. 24 saat içerisinde kayıtlı irtibat numaralarınızdan sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. Modanisa Müşteri Deneyimi Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler