Modalife Teslim Alınmayan Ürünün İptal Sorunu!

Serkan Serkan1 ay önce

20.07.2020 tarihinde Gaziosmanpaşa şubenizden düğün paketi aldım. Peşin ödedim. Teslim tarihini sonradan belirteceğimi söyledim. 1 buçuk ay sonra ler yolunda gitmedi ve düğün paketini iptal etmek istedik. 

Mağaza görevlisi kesinlikle iptal olmayacağını ve özel üretim olduğunu söylediler. Biz daha teslim için adres vermedik. Bize teslimden 20 gün önce haber vermemizi ancak yetişeceğini söylemişlerdi. Biz daha haber vermeden nasıl olur da özel üretim olmuş olur. Tüketici Hakem Heyeti mal teslim alındıktan sonra 14 gün içinde iade iptal hakkım olduğunu söylüyor. Modalife bu tutum ve davranışı çok yanlış. İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinde bu kadar zorlamaları hoş değil. Ürünlerimizin iptali ve paramızın iadesini talep ediyoruz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Serkan 3 hafta önce

Sorunum hala çözülmedi ne arandım ne de bir işlem yapıldı.

Modalife Logo Modalife 1 ay önce

Sayın Serkan K. Ürünlerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 66 32 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Modalife İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler