05 Kasım
#12910714

Modalife Mobilya Sattıkları Ürünlerinin Arkasında Durmuyorlar

Eylül ayında Narlıdere Modalife'dan 4 adet cappuccino sandalye ve violet masa takımı aldım. Ancak 2 sandalyede sorun vardı. 2 defa sandalyeleri Narlıdere Modalife götürdüm. Elimizde şu an yok. Biz size haber vereceğiz dediler. Ses seda çıkmayınca 2. defa daha mağazaya uğradım. Yine aynı cevapla karşılaştım. Bunu üzerine 444 66 32 numaralı iletişim numarasını aradım. Durumu anlattım. Bana servis günü verdiler. 01/11/2019'da servis geldi. 2 tane sandalye getirdiler. Ancak bendeki renkle uymadı. Servise gelen bey birini aradı. Durumu anlattı.


Fakat yapacak bir şeylerinin olmadığını ya böyle farklı iki renk olarak kabul etmem gerektiğini söyledi. 2 sandalyeyide son gelen sandalye rengiyle değiştirin dedim. Olmazmış 2 sandalye arızalı demişim. Böyle bir şey kabul edilemez. Ben yemek odası takımı alacaktım. Bu durum da bu mağazadan almayı kesinlikle düşünmüyorum. Sattıkları ürünlerinin arkasında durmuyorlar.

Sezgin Sezgin 1.650 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Modalife Mobilya Temsilcisi07 Kasım

    Değerli Müşterimiz, SEZGIN BAYIK Ürünlerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 66 32 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Modalife Mobilya Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları