09 Eylül
#12575338

Modalife Mobilya Mağdur Etti

Modalife Ankara Natoyolu şubesinden sözleşmeli ve senetli ürün aldım. Çalışan yetkili personel istediğim anda ürünüm tesliminin borcu bitsin bitmesin teslim edileceği söylendi. Bugün mağazaya değişim için gittim 7 bin fark çıkardılar ekstra ürüne. Tamam dedim. Kasım ayında ürünün teslim edilmesini söyledim ve bana borcu bitmeden ürün teslim etmeyeceklerini söylediler. İstersek 10-15 içinde paranızı iade ederiz dediler.


Bende ürün bir senedir sizde o zaman hemen teslim edin dedim, kabul etmediler. Bizde nakit ve kredi kartına taksit dediler. Bir dedikleri diğerini tutmuyor. Peki burada bizim mağduriyetimiz ne olacak. Personeli karalıyorlar. Burada olan bize oldu. Buna nasıl bir çözüm bulunacak. Örtü altından sopa gösteriyorlar. Bende yapılması gereken her yere başvuracağım. Reklam edeceğim bu mağazayı.

Kısmet Kısmet 946 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Modalife Mobilya Temsilcisi12 Eylül

    Değerli Müşterimiz, KISMET CILGA Ürünlerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 66 32 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Modalife Mobilya Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları