25 Mayıs
Yorum Yap
#10482171

Modalife Mobilya Kendi Ürününün Arkasında Duramayan Firma

Modalife Gültepe şubesinden 29.08.2016 tarihinde yatak aldım. Aldığım yatak 3 ay sonra bozuldu. Bir yatak sizce 3 ay sonra nasıl bozulabilir? Ne kadar kalitesiz ürün sattıkları ortada. Müşteri hizmetlerini arayarak ürünümün garantili olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledim. Talebim doğrultusunda yeni yatak geldi. Keşke gelmese daha iyiydi! Yatak kirli, pis ve yırtıktı. Ürünü kabul etmedim. Tekrar arayıp durumu anlatmama rağmen o kötü yatağı bırakıp gittiler. Bu yatakta 2 ay sonra bozuldu. Ürünümün garantisi devam ettiği için tekrar firmayı aradım, değişim istedim. Firma garantimin bittiğini söyledi. Bitmemesine rağmen bunu nasıl yapabilir? Bu arada ürün bırakırken hiçbir belge bırakmıyorlar delil olmaması için. Ben son kez sizin aracılığınız ile mağduriyetimin giderilmesini rica ediyorum. Aksi halde hukuki yollara başvuracağımı sizin aracılığınız ile bildiririm.

Zekiye 1.801 Okunma

Cevaplar

  • Zekiye31 Mayıs

    Şikayet yazdığım gün arandım ve konu ile ilgili aynı gün dönüş yapacağını söyleyen firmadan halen bir dönüş olmadı. Amacınız garanti süresinin dolmasını sağlamaksa bu yazdığım yazıların resmi kayıt olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Ben bu yatak mevzusunu kapatmayacağım. Gereken her yere başvuracağım. Böyle rezillik olmaz.

  • Modalife Mobilya Temsilcisi26 Mayıs

    Değerli Müşterimiz Zekiye GEMİ, Ürünlerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 66 32 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Modalife Mobilya Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler