21 Ağustos
#12468754

Modalife Mobilya Ankara Forum AVM Şubesi Mağduriyeti

Modalife Mobilya Forum AVM mağazasından düğün paketi aldık. Almaz olaydık! İlk teslimatta gelen koltuklarımızda parmak boyutunda yırtıklar vardı ayrıca sandalyelerin kumaşlarında solmalar ve soyulmalar vardı sanki spotçudan gelmiş gibiydiler. Bu durumu bildirdik ve bize de inanmıyorlar resim istiyorlar resim gönderdik falan derken günler sonra yırtık koltuk ve sandalyeleri almaya geldiler. İyi dedik en azından yenisi gelecek değişim olacak diye umutla beklerken ikinci teslimat için lütfedip gelebildiler. İkinci de tamam diyorsunuz ama yine bir rezalet çıkıyor karşınıza! Bu defa gelen koltuğun kumaşında renk farklılıkları kararmalar ve noktacık noktacık delikler mevcut! Aynı şekilde sandalyeler de öyle! Çok büyük hayal kırıklığı yaşayarak tekrar aradığımızda ise kullanıcı hatası olabileceğini söylediler! Şaka gibi değil mi! Ama şaka değil Modalife da her şey mümkündür! Ve öyle bir kalite sistemleri var ki, onların söylediğine göre kaliteden böyle bir ürünün geçmesi imkansız hele ki son kontrolden geçmesi imkansızın da ötesinde! Ama görüldüğü gibi geçiyor be Modalife!


Üretimin, kullandığın sarf malzemelerin, kaliten vasatın altında ve en önemlisi müşteri memnuniyetini gözetmeyen, müşteriyle konuşmasını dahi bilmeyen, günü kurtarmak için binbir türlü yalan söyleyen bir personel kadron var! Zor bela, kavga dövüş derdimizi anlattık, tekrar resim gönderdik, çok profesyonel arkadaşlar incelediler ve yenisinin üretilmesine karar verdiler. 3 aydır bir koltuk takımını ve sandalyelerini hatasız bir şekilde evimize sokamadık! Düğünden sonrayı bulacak sanırım! Daha bugün teslimat için aradılar ve koltuğun hazır olduğunu fakat sandalyelerin daha bitmediğini söylediler. Bizzat nişanlım da şöyle söyledi; tamam koltuklar yarın gelsin sandalyeler de hazır olunca gelebilir. Ama depodan H* beye göre biz koltukla sandalyeler bir arada gelsin demişiz! Öyle bir şey söylememişiz! İşlerine nasıl gelirse o şekilde konuşup sizi de yalancı durumuna düşürüyorlar! Yazıklar olsun yani daha ne diyelim sizle tartıştık olmadı bağırdık çağırdık olmadı artık yapacak bir şeyimiz yok medeniyetin dışına çıkamıyoruz ve bekliyoruz Modalife'nin gönlü olsun da eşyalarımızı sapasağlam getirsin diye. Son olarak diyeceğim şu ki bu firma bir şey kaptırabildiğine, yutturabildiğine ve bunu başarmak için tüm çirkefliğini kullanabilmekte! Modalife Mobilya pişmanlıktır! Hayal kırıklığıdır! Boşa paradır.

Anıl Anıl 2.205 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Anıl27 Ağustos

    Bugün sandalyelerimiz geldi ve yine aynı durum kumaşlarında soyulmalar var hepsini tekrar geri gönderdik! Koltuklar ayrı bir rezalet sürekli yırtık delik geliyor! Berjerin kumaş giydirmesi olmamış potluk var! Üretim imalat sıfırın altında! Ve bugün aradığımda ise mağazadan Alper bey şu şekilde bir cümle kurup telefonu yüzüme kapatmıştır! Seni memnun etmek zorunda değilim ben Kardeşim! Bu nedir ya Modalife Mobilya kimleri kimleri çalıştırıyor! Bu nasıl müşteriyle ilgilenmek! Sokaktan geçeni toplayıp doldurmuşlar içeri! Zeytinyağı gibi üste çıkıyorlar! Bu şekilde bir müşteri memnuniyeti olmaz olamaz! Düğün vaktim geldi eşyalarım ortada yok! Yazıklar olsun size geldiğim güne lanet olsun! Vasatın altında bir firmasınız! Satış yapmak, ticaret yapmak istemiyorsunuz siz kazık sokmak istiyorsunuz! Resmen artık kumaşlardan koltuk üretmişsiniz bu kadar da olmaz! 2 Aydır ben her gün arayıp kavga etmekten bıktım usandım siz laf işitmekten utanmadınız! Ne mağaza yardımcı oluyor ne müşteri hizmetleri pardon hizmetleri dedim ortada hizmet diye hiçbir şey yok!

  • Anıl23 Ağustos

    Çok güzel üçüncü teslimatınız da sıkıntılı geldi! Berjerin köşe kumaşı gerdirmesi olmamış potluk var sarkmış ayrıca koltuğun birinde tam dikiş kısmına çok yakın bir yerde iki küçük nokta delik var iki gün sonra açılacak oradan! Ve o yazdığınız müşteri temsilcisi numarasını kaç defa aradım artık sayısını unuttum ben! Tamam efendim mağazaya ileteceğiz efendim şöyle efendim böyle efendim! Ben zaten mağazayı şikayet etmek için aramışım seni sen mağazaya iletiyorsun sadece lütfediyorsun ya! Neymiş yazılı sözlü uyarı yapmışlar yaptınız da ne oldu yüzleri mi kızardı! Benim eşyalarım üçüncü defa ayıplı ürün olarak geldi! Ayrıca dün için 6-7 gibi gelecek dedikleri eşyalar önce saat 10:00 a kadar kesin gelecek oldu daha sonra gece 11:30 da geldi! Servisin evden çıkması 12:30 oldu! Bu nedir ya tüm komşularım şikayete çıktı sesten gürültüden! O saate kadar beklediğimiz de cabası! Yeni taşındığımız apartmana da rezil olduk ön yargı oluştu hakkımızda! Bugün tekrar mağazayı aradığımızda ise pek sayın müdür yardımcısı Alper bey biz size saat vermedik diyor! Yine yalancı çıkarılıyoruz! Ve öğlen aramamıza rağmen akşam oldu ses soluk yok bakalım bu defa kaç gün bekleyeceğiz! Artık bir nakliye tutup Forum avm nin önüne eşyaları bırakacağım ve orada yakacağım mağazanın da genel müdürlüğün de bilgisi olsun bu durumdan! Sonra vay efendim bilmiyorduk olmasın! Daha sonra da Tüketici Mahkemesi'ne başvuru yapacağım! Düğün vaktim geldi evde eşya yok! Arkadaşlar bu firmanın kurumsallıkla, müşteri memnuniyetiyle, güler yüzlülükle ve aklınıza gelebilecek her türlü ticari ilişkilerle uzaktan yakından alakası yoktur! Tekrar söylüyorum en güzel gümlerinizi üç beş saçma insan yüzünden mutsuz sinirli gergin yaşamayın! Modalife Mobilya kesinlikle pişmanlıktır! Uzak durun ve sakın aldanmayın!

  • Modalife Mobilya Temsilcisi23 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, ANIL T. Ürünlerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 66 32 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Modalife Mobilya Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları