04 Kasım
#12902276

Modalife Mağdur Etti

8. Ayda Antalya Modalife mobilyadan maalesef mobilya aldım peşin parayla ve en başta alırken Bitlis'e tayinimin çıktığını 10. Ayın 15 inde orada olacağımı erken gidebileceğimi de defaatle söylememe rağmen ayın başında beni arayarak erken gitme durumum olursa ürünlerimin sevkıyatını erken bir tarihe çekebileceklerini sorunsuz bir şekilde elimde olacağını söylediler. Her şeyi başında söylememe rağmen sırf satış yapabilmek için yanlış bilgiler vermişler. Ürünlerim 10. Ayın 29 unda geldi ve eksik olarak. Nakliye parasını da almadan ürünleri vermiyorlar. Bir aylık yeni evlendim ve 1 ayı gecik yerde yattım.


Mağdur ettiniz beni. Sözde kurumsal olarak çalışan bir firmasınız arayabileceğim her telefonu aradım ve sonuç alamıyorum oradan oraya yönlendiriyorsunuz haklısınız diyorsunuz yaptığınız resmen kandırmaca. Adım Kaan Melemiş bu yorumun altına müşteri hizmetleri numarasını yazmayın ben aramaktan bıktım siz arayın artık sonuca bağlayın. Yoksa noterden ihtar çekip Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım.

Kaan Kaan 1.745 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Modalife Mobilya Temsilcisi05 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Ürünlerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 66 32 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Modalife Mobilya Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler