17 Eylül 2013

Modalife Mobilya Şikayetimle İlgilenmedi!

Ben bu şikayetimi yaptıktan sonra firma yetkilileri beni arayıp 16 Eylülde mutlaka geleceğiz siz şikayetinizi kaldırırsanız seviniriz, söz veriyoruz işte biz sizinle ilgilenip mağduriyetiniz giderilecektir, diyerek yine bizi yanılttılar.

Bu kadar olmaz artık iyice insanlara saf muamelesi yapılması yanlış. Böyle bir firma olmaz. Ben askeri personelim ve yılın 9 ayını güney doğuda geçiriyorum. Zor kazanıyorum. Böyle firmalarda bizi yanıltıyorlar.

Helal olmasın. Sonuna kadar şikayetçiyim. Eğer garanti verdikleri eşyaların arkasında durmuyorlarsa eşyalarını alıp paramızı versinler paramızı. Eşyalar daha oturmadığımız halde bitmiş durumda. Nasıl bir firmaymış anlamadık.

Recep 386 Okunma

Cevaplar

  • Recep 28 Şubat 2014

    hi

  • Modalife Mobilya Temsilcisi26 Şubat 2014

    Müşterimizin ürünlerle alakalı olan sorunları giderilmiş olup, elimizde olmayan sebeplerden dolayı ,yaşanılan aksaklıktan dolayı, müşterimizden özür diler, almış olduğu ürünleri, güzel günlerde kullanmasını temenni ederiz. www.modalife.com.

  • Modalife Mobilya Temsilcisi21 Eylül 2013

    Modalife Mobilya'nın Türkiye Genelinde 500.000 'e Yakın Müşterisi Bulunmaktadır. 20 ilde 155 Adet Kendisine Ait Mobilya Mağazaları Bulunmaktadır. 90,000 m2 Kapalı Alanda 2 Adet Fabrikası Bulunmaktadır. 2000 e Yakın Personeli Bulunmaktadır. Kendisi Üretip,Kendisi Satan, Türkiye'nin EN Büyük Mobilya üreticisidir. Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi,Garanti Belgeleri ve Toplam Kalite (ISO:9001:2008) Belgesi bulunmaktadır. %100Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaktadır ::Daha Hızlı Sonuçlar İçin:: Teknik Servis talepleriniz ,İstekleriniz ve önerileriniz için www.modalife.com Adresini kullanabilirsiniz

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön