18 Eylül
#12619453

Modacruz İademin Sistemde Görünmemesi Ve Satıcının Hakareti

3 eylül'de vesaire marka bir gecelik aldım ve 5 eylül'de satıcı kargoya verdi. 10' unda ürün elime ulaştı. Aynı günün akşamında ürünü denedim ve bedenim uymadı (ürünle ilgili orijinallik tereddüdüm de vardı çünkü normalde aynı markada "s" beden kullanıyorum, aldığım ürün "m" olmasına rağmen dardı) sonrasında satıcıyla konuştum ve ertesi gün iade talebimi oluşturdum ayın 12'sinde iadem onaylandı.


Ayın 14'ünde de iademi kargoya verdim. Orijinallik tereddüdüm olmasına rağmen satıcı iade ücretini ödemeyeceğini belirttiği için kargoyu da ben karşıladım. Yaklaşık 1 haftadır Modacruz'la iletişime geçmeye çalışıyorum fakat hiç kimse geri dönmüyor. İadem hala yapılmadı. Muhatap bulamıyorum. Satıcı kadının ağır hakaretlerine ve psikolojik baskısına maruz kaldım. Modacruz'a bildirdim fakat hiçbir geri dönüş sağlanmadı.


Kısacası hem belki de orijinal olmayan bir ürüne bir dünya para verdim hem iademi henüz alamadım hem hakaretlere maruz kaldım hem de muhatabım yok. Üstelik sistemde de hiçbir şey görünmüyor iadeye dair. Lütfen artık canlı destek hattınızı oluşturun, mağduriyetler çok fazla, çözümleri yok!

Öykü Öykü 1.608 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları