12 Temmuz
#12257636

MNG Kayıp Kargomla İlgilenmiyor

603346005467 gönderi numaralı, 31.05.2019' teslim edilmiş gözüken kargom bana hiç gelmedi, konuyla ilgili tatlısu şubesinden dönüş alamadım, alamadığım gibi telefonlarını da açmıyorlar.


11 haziran'da 444'lü numaradan MNG Kargo'ya 50005 şikayet numarasıyla şikayet oluşturdum, tatlısu şubesi kargonun teslim edildiğini söylüyor, ama teslim evrakında imza yok, teslim edilen kişi ''jebe jeje '' olarak gözüküyor, ayrıca teslim edilen saatte zaten şirket kapalı. Kurumsal tarafta da MNG Kargo ile çalışıyorduk, bugünden sonra çalışmayacağız. Kargonun kaybolmasının üzerinden 1,5 ay geçti, hala MNG Kargo arayıp internet sitesinden kayıp formu doldurun diyor, zaten doldurdum!


2 hafta sonra yeniden arıyor, iyileştirme sürecimiz oldu, yeniden form doldurun diyor. Sistem gönderi numarası daha önce kayıtlı olduğundan yeniden kayıp formuna izin vermiyor, bugün 12 Temmuz yine MNG arıyor, kayıp formu doldurur musunuz şube teslim etmiş gözüküyor diyor! Acilen para iadesi talep ediyorum!

Seda Seda 245 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Seda12 Temmuz

    19.06.2019 da MNG Kargo web sitesinden kayıp kargo bildirimi yaptım,8 temmuzda çağrı merkezi aradı, sistemsel iyileştirmeden dolayı kayıp kargo bildiriminizi göremiyoruz yeniden oluşturun dediler, 8 temmuzda yeniden oluşturmaya çalıştım, fakat bu gönderi numarası ile daha önce bildirim yapılmıştır. '' uyarısı aldım, bugün yeniden arayıp sistemsel iyileştirmemiz var, şubeye gidip kayıp formu doldurun diyorlar, böyle saçmalık olur mu? Ben formu doldurdum, neden şubeye gideyim sistemsel iyileştirmenizden müşteriniz mi sorumlu? Neden müşteri gidip yeniden form doldursun, müşteri memnuniyeti adı altında sizin işlem yapmanız lazımken müşteriyi şubeye gönderiyorsunuz, kargo 1,5 aydır ortada yok hala form doldurmaya çalışıyorsunuz ben formu 1 ay önce doldurdum 1 aydır sistemsel iyileştirmeniz mi var? Varsa da müşteriyi neden ilgilendirsin? Süreç hemen çözümlenmezse mahkemeye taşıyacağım.

  • MNG Kargo Temsilcisi12 Temmuz

    Merhaba, Kargo gönderiminiz ile ilgili bizimle paylaştığınız konu hakkında gerekli aksiyonlar alınmıştır. MNG Kargo ailesi olarak iletmiş olduğunuz geri bildirimler için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06 – [email protected],

  • MNG Kargo Temsilcisi12 Temmuz

    Merhaba, Geri bildirimleriniz Tarafımıza ulaşmış olup konu ile ilgili detaylı inceleme yapılarak tarafınıza geri dönüşü sağlanacaktır. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06 – [email protected],

Ziyaretçi Yorumları