24 Kasım 2018
Yorum Yap
#11194882

MNG Kargo Tüketici Mahkemesi Yolunda!

MNG Kargo'nun İzmir Karabağlar M*** isimli insanlıktan nasibini almamış insanlarla dolu bir şubesi var. Çocuk için aylık üye olduğumuz paketlerin gelmemesiyle başladı olay. İlk ay evde olmadığımız için şubeden almak zorunda kaldık. Sonra bu mesaj 3 ay daha tekrar etti. Ben de başta bakıcı kapıyı duymuyor diye düşünürken sonraları binanın kamera kayıtlarını inceledim. Gördüklerim karşısında şok oldum çünkü akşamında evde olmadığımız için mesaj gelen günlerde aslında hiç kargo çalışanının gelmediğini fark ettim. Son sefer ben de evdeydim zil çaldı, kapıya gidip kameradan baktım ama kapı boştu. Hemen cama koştum ve MNG aracı sokağın sonuna varmıştı bile. Yani arkadaş zile basıp direk gitmişti. Ben de üye olduğum firma ile görüşüp anlaşmalı kargo şirketini değiştirdim. Artık MNG ile çalışmıyoruz.


Ama yine internet alışverişi vs. muhatap oldukça insana ağza alınmayacak şeyler söyletmeye devam ediyorlar. Şimdiye kadar toplamda 7 kargoyu iade etmediler. Her seferinde evde olmadığımız mesajı ve şubeden alma. Evimizde bebek ve bakıcı olduğundan özellikle mesai saatlerinde kapımız hep açık bu arada. Bizim bölge sorumlusu ile bir kere yüz yüze gelebildik o da kapıda ödeme olduğu için getirdi. Onda da karakterini ortaya koydu şöyle ki, kredi kartı ile ödeme almak istemedi nakit diye tutturdu. Yok deyince şubeden alın o zaman deyip döndü giderken benim nakit şartı yok şikayet ederim lafım ile 2 dakika sonra tekrar zil çaldı.


Söylediği "neyse şansınıza aracın torpido gözünde pos cihazı varmış" (!). Bu esnada MNG gibi bir firmanın bu çalışanının üzerinde resmi bir kıyafet bir yana çamaşırının markasını (DKNY) rahatlıkla okuyabildiğimiz bir pantolon t-shirt vardı ve kapı pervazına dayanmış şekilde bekliyordu. Kapıyı 2 yaşındaki kızımla açmıştık maalesef. İşte muhtemelen aynı arkadaşla son yaşanan olay. Trendyol alışverişi sonrasında ekte ekran görüntüsü olan kuryeye teslim ve yine ekteki mesaj. Ben ve eşim kamuda çalışıyoruz bu arada şubeden almak için ben her seferinde izin almaya çalışıyorum.


Eşim bugün nöbetçi olduğu için kızımla soğuk havada bütün gün evde kargo bekledim. Daha önce olduğu gibi evde yoktunuz yalanı. Peki bu durumları konuşmak için arayınca ne oluyor? Kesinlikle açmıyorlar. Bunu geçen gidişimde söylediğimde oradaki bayandan aldığım cevap "tek başıma çalışıyorum telefonlara nasıl bakayım? " (!) Camda beklediğim için aracın plakasını da kısmen gördüm aslında 35 agl bir şey. Bu günkü güvenlik kamera kayıtlarını da aldım binanın. MNG'ye daha önce de şikayet yazmıştım bu konuda. Bakalım bu sefer cevap verecek misiniz?

Aytaç Aytaç 284 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • MNG Kargo Temsilcisi30 Kasım 2018

    Merhaba; MNG Kargoya göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü teşekkür ederiz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz konu ile ilgili detaylı araştırma yapılarak tarafınıza bilgi geri dönüşü sağlanacaktır. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06 – [email protected]

  • Aytaç24 Kasım 2018

    11194882 numaralı MNG şikayeti ile ilgili belgeleri nasıl yükleyeceğimi yeni çözebildim. Belgeler: 1. Sabah kurye zimmet maili 2. Akşam evde yoktunuz yalanı 3. 4 sayfa açılmayan telefon kaydı (yaklaşık 1-2 dakika lik konuşmalar menüyü dinleyip müşteri temsilcisi için 3ü tuşlama ve meşgule düşene kadar çalma süresi)

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler