MNG Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aslı'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

MNG Kargo'nun Sorumsuz Elemanları

151görüntüleme
Aslı
Aslı 25 Kasım 2020 11:25

Sakarya/Serdivan'da oturuyorum. Ekran fotoğrafında da gördüğünüz gibi kargom Sakarya'ya geliyor ve Kocaeli'ne geri gidiyor. Sonra geri Sakarya'ya geliyor ve kargo takibe 19'unda teslim edilemedi yazıyor. Şubeyi aradığımda getirmeme sebepleri bir parçanın hala şubeye ulaşmadığını, en geç cuma günü geleceğini söylediler. Cuma günü tekrardan aradım ve eksik parçanın hala gelmediğini, eksik bir şekilde teslim etmek istemediklerini bildirdiler. En geç 23'ü pazartesi günü elinizde olur dediler. 

Pazartesi yine aradım ve yine aynı şekilde cevaplar aldım, yine kargom teslim edilmedi. Çarşamba teslim edileceğini söylediler. Bunun üzerine eğer teslim gerçekleşmeyecekse, başka bir ürün alacağımı ve teslimin aciliyet gerektiğini söyledim. Ayrıca şubede beklerse eğer iadeye gider mi diye sorduğumda, böyle bir şeyin olmayacağını ve kargonun şubede bekleyeceğini de söylediler. Bana kesin konuştular ve çarşamba gününü beklemeye karar verdim.

Bugün (25.11.2020) sistemden kargo takibi yaptığımda, ürünüm iade'ye yollandığını gördüm. Şubeye ulaştım ve bana ''Ürününüz şubede çok bekledi, eksik parça da gelmediği için iade talebi oluşturduk.'' dedi. Ben böyle bir talepte bulunmadım, ayrıca kaç kere şubeyle iletişime geçtim, iade olmayacağını söylediler. İade yaparken bana haber bile verilmedi. Sormadan etmeden kargom iadeye gönderildi. 

Ben bir hafta boşuna şubeyle iletişimde kalmışım demek ki, eğer böyle olacağını bilseydim gidip kendim de alabilirdim. Çözüm olarak şikayet talebi oluşturdular ama ben neredeyse iki haftadır sipariş ettiğim ürünleri bekliyordum, bu çözümü yetersiz buldum. MNG Kargo'nun sorumluluk alamayan, çözüm sunamayan ve müşterisini mağdur eden bir firma olduğunu tekrardan gördük. 

Gelişme
Gelişme

27 Kasım 2020 19:55

Daha önce bu konuda bir şikayet oluşturmuştum. Bir parçanın şubeye gelmemesi sebebiyle siparişlerim isteğim dışında iadeye yollandı. Bugün satıcı tarafından öğrendim ki MNG Kargo sipariş ettiğim ürünü kaybetmiş. Ve satıcıya da eksik bir şekilde ürünleri geri yollamış. Ben evde bir hafta boyunca MNG Kargo'nun Sakarya-Minihub Şubesi elemanları tarafından oyalandım ve bana kargomun kaybolduğunu, gelmeyeceğini söylemediler. Türlü türlü bahaneler uydurup beni beklettiler. Kargonun eksik bir şekilde satıcıya gitmesinden dolayı da para iadesi gerçekleşmiyor. MNG Kargo'nun çözüm merkezi de hala bana ulaşmadı. 48 saat oldu. Asla MNG Kargo'yu tercih etmeyin! Sorumsuz bir kargo şirketi!

MNG Kargo Logo
MNG Kargo25 Kasım 2020 15:18

Değerli Müşterimiz,Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz.Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

MNG Kargo Logo
MNG Kargo25 Kasım 2020 16:54

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

Aslı
Aslı26 Kasım 2020 19:32

32 saat geçti, hala bana dönüş yapılmadı, bilgi verilmedi. Yine yetersiz çözüm. Müşterilerinize verdiğiniz değer bu mu?

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler